°C

IMGW ostrzega o silnym mrozie i intensywnych opadach śniegu

Fot. PAP/Darek Delmanowicz
 

Nadchodzący weekend, w trakcie którego temperatura może spaść do -22 st., będzie najzimniejszym od dwóch lat - ostrzega w rozmowie z PAP rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski. Duży mróz i opady śniegu spodziewane są już w nocy z piątku na sobotę.

Nadchodzącej doby należy się spodziewać dużych opadów śniegu i silnego mrozu – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Największe opady śniegu spodziewane są na Pomorzu Wschodnim i Żuławach – do 15 cm. Podobnie wysoko w górach – 15 cm. Z kolei na północnym-wschodzie i na terenach górskich pokrywa śnieżna przyrośnie o ok. 10 cm, a na wschodzie kraju – ok. 8 cm.

Padać będzie również w centralnej Polsce – tam spadnie ok. 5 cm białego puchu. „Te 5 cm będzie zauważalne. Opady śniegu o natężeniu umiarkowanym – a takie właśnie mają być – mogą powodować problemy na drogach. Kierowcy już od dziś muszą uważać, bo śniegu będzie dużo” – mówi synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.

W nocy z piątku na sobotę na krańcach wschodnich i na Podhalu temperatura minimalna może spaść do -18 st., a w centrum do ok. 10 st. Cieplej będzie na Pomorzu – ok. -4 st., zaś nad samym morzem – ok. 0 st.

W nocy z soboty na niedzielę wartości minimalne temperatury do -22 st. spodziewane są na krańcach północno-wschodnich. W Białymstoku i Suwałkach po -19 st., a w centrum -15 st. Cieplej ponownie na zachodzie (-5 st.) i Wybrzeżu (ok. -4 st.).

W niedzielę temperatura maksymalna na wchodzie kraju wyniesie -15 st., a w centrum – 10 st. Na zachodzie będzie to -3 st., a na Wybrzeżu ok. 0 st.

„Ten chłód utrzyma się jeszcze w poniedziałek. Noc z niedzieli na poniedziałek nadal z temperaturami do -22 st. Temperatura w centrum kraju może spaść do -16 st.” – przekazał Walijewski. W dzień nieco cieplej, ale – jak zaznacza IMGW – temperatury ujemne w dalszym ciągu będą osiągały wartości dwucyfrowe.

IMGW ostrzega o silnym mrozie i intensywnych opadach śniegu Radio Zachód


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku