°C

Świadczenie postojowe dla artystów na umowach cywilnoprawnych

Fot. Pixabay
 

Twórcy zatrudnieni w oparciu o umowy cywilnoprawne - na przykład zlecenie i dzieło - mogą od dziś wnioskować o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe - informuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska. Takie rozwiązanie przewiduje Tarcza 6.0.

Dotyczy to między innymi artystów oraz techników wspomagających kulturę czy wykonujących usługi w zakresie architektury, architektury wnętrz, czy architektury krajobrazu. Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia tego roku. „Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie i musi on trafić do ZUS najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii”- wyjaśnia prezes Uścińska.

Dodaje, że osoba, która wystąpi z wnioskiem o świadczenie nie może posiadać innego tytułu do ubezpieczeń społecznych na przykład nie może pracować na etacie, czy prowadzić działalności gospodarczej.

Oprócz tego przychód z umowy cywilnoprawnej w miesiącu przed tym, w którym składany jest wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, nie może przekroczyć 300 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie może więc przekroczyć w grudniu, styczniu lub lutym 15 tysięcy 506 złotych.

Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 2080 złotych. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składany jest wniosek wynosi do 1299,99 złotych, to ZUS wypłaci świadczenie w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów – wyjaśnia prezes ZUS.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku