°C

Odkryto średniowieczne kamienice, w pracach pomagają speleolodzy

Archeolog Oktawian Wróblewski przy pracach na ulicy Ratuszowej. Fot. Jan Mazur
 

Podczas prac pod budowę parkingu przy ul. Ratuszowej w Żaganiu odkryto również fragmenty średniowiecznych kamienic. W eksploracji zasypanych obiektów pomagali grotołazi ze Speleoklubu „Bobry” Żagań.

Jak mówi prowadzący prace archeolog Oktawian Wróblewski, średniowieczne obiekty są sporym zaskoczeniem i świadczą o wczesnym osadnictwie tutaj:

Późnośredniowieczne piwnice są bardzo dobrze zachowane, z nienaruszonym stropem o sklepieniu kolebkowym.

– Co się w nich kryje, nie wiemy. To zagadka, być może łączą się z innymi piwnicami, klasztornymi. Zresztą legenda mówi, że w Żaganiu mamy system podziemi, który prowadził do zamku. Kto wie?

W penetracji pozostałości zagruzowanych kamienic pomagali speleolodzy z żagańskiego klubu „Bobry”:

Dzięki temu badacze mają większy wgląd w to, jak wyglądają niedostępne pomieszczenia.

Jeśli ktoś jest zainteresowany historią i architekturą Żagania, warto pójść na spacer na ulicę Ratuszową, bo prawdopodobnie to jedyna okazja, by zobaczyć korony murów i piwnice odkrytych zabytkowych kamienic.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku