°C

Pandemia okiem socjologa

fot. K.Kamińska
 

Jak wyglądały pierwsze miesiące pandemii w województwie lubuskim? Czego się obawialiśmy? Kogo lub czego brakowało nam w tym czasie najbardziej? Na te pytania starały się odpowiedzieć socjolożki Uniwersytetu Zielonogórskiego, autorki pracy „Zapiski Lubuszan z czasów zarazy". Powstała ona na podstawie pamiętników i zapisków mieszkańców naszego regionu. To notatki sporządzone od marca do maja ubiegłego roku.

Jak mówi jedna z autorek publikacji profesor Dorota Szaban, w ciągu zaledwie kilku tygodni Polacy musieli odnaleźć się w nowej, nieznanej dotąd rzeczywistości:

87 osób przesłało badaczkom swoje codzienne zapiski i przemyślenia związane z COVID-19. – Dzięki tym opowieściom dowiedzieliśmy się, co czuli Lubuszanie w tym czasie, jak sobie radzili i co było dla nich najważniejsze – dodaje profesor Szaban:

Jak wynika z badań, najwyższą wartość mają dla nas relacje międzyludzkie i osobisty kontakt. – W czasie pandemii spotkania osobiste, a także codzienna bliskość, która daje nam poczucie wspólnoty, były mocno utrudnione – dodaje profesor:

Pracę „Zapiski Lubuszan w czasie zarazy” współtworzyła także Beata Trzop.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku