°C

To ważne i jedno z najciekawszych odkryć roku w archeologii

Fot. Żagańskie Stowarzyszenie Ratowania i Ochrony Zabytków
 

To miały być rutynowe prace archeologiczne pod budowę kolejnego marketu w Żaganiu. Po pięciu miesiącach ich końca nie widać, a cmentarzysko tu badane, jak mówi dr Bartosz Józwiak, to ważne i jedno z najciekawszych odkryć roku w archeologii. Wnosi dużo nowych, ciekawych informacji nie tylko na temat kultury łużyckiej, ale i dla samego regionu, miasta oraz początków osadnictwa tutaj.

Mieszkający w Żaganiu Krzysztof Dulski przy wykopaliskach pracuje od początku, czyli od sierpnia:

I nowość – okazało się, że znajduje się tu nie tylko cmentarzysko zamieszkującej tu w czasach kultury łużyckiej grupy białowickiej, datowane na prawie 3 tys. lat, ale i drugie – prawdopodobnie niezależne od pierwszego, sprzed tysiąca lat, z czasów wczesnego średniowiecza. – Mamy więc położone w tym samym miejscu dwie nekropolie – mówi kierujący pracami archeolog dr Bartosz Józwiak:

Do tego bardzo dużo brązu, co również – jak zaznacza archeolog – jest sporą ciekawostką. Jest też kilkanaście grobów szkieletowych z czasów średniowiecza:

Biorąc pod uwagę badania, które prowadzone były w pobliżu z końcem lat 60. i kiedy to odkryto 80 pochówków z okresu kultury łużyckiej, cały spenetrowany do tej pory obszar liczy już prawie 300 grobów i tysiące artefaktów:

Jak przyznaje Krzysztof Dulski, dla niego, pasjonata historii, prace na cmentarzysku to przygoda i doświadczenie życia, zbiegły się również z założeniem Żagańskiego Stowarzyszenia Ratowania i Ochrony Zabytków, którego został prezesem:

Co ciekawe, do prześwietlenia niektórych urn wykorzystano miejscowy gabinet weterynarii:

Artefakty trafiły do pracowni w Gdańsku.

Trudno powiedzieć, kiedy prace w Żaganiu się zakończą, gdyż okazuje się, że cmentarzysko sięga jeszcze dalej, poza wyznaczoną działkę.

Później wykopaliska poddane zostaną szczegółowym badaniom i zakończą się publikacją, a to – jak szacuje kierownik prac – potrwa co najmniej kolejne dwa lata.  Dodaje, że odkrycia rzucają nowe światło na grupę białowicką kultury łużyckiej, a wczesnośredniowieczna nekropolia – na datowanie i początki Żagania.

Być może – jeśli pandemia odpuści – już w maju będziemy mogli sami dotknąć tej niezwykłej historii miasta i regionu, podczas planowanego w Żaganiu pikniku archeologicznego.

***

W listopadzie 2020 roku na antenie Radia Zachód prezentowaliśmy reportaż  pt. „Wehikuł czasu” o wykopaliskach w Żaganiu i o ludziach – tych, którzy żyli we wczesnej epoce żelaza i tych, którzy dziś – w emocjach, z ekscytacją – odkrywają ich istnienie.

„Wehikuł czasu”- reportaż Renaty Wcisło


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku