°C

Kolejne kroki do powstania Izby Regionalnej

 

Żagańskie Stowarzyszenie Ratowania i Ochrony Zabytków podpisało umowy partnerskie z miastem i Muzeum Obozów Jenieckich. Współdziałanie ma doprowadzić do powstania Izby Regionalnej, najlepiej już na wiosnę.

Izba miałaby być zalążkiem Muzeum Regionalnego w Żaganiu.

– W instytucjach publicznych, w rękach prywatnych znajduje się wiele artefaktów związanych z historią Żagania – mówi wiceprezes stowarzyszenia Mirosław Walczak. – Sami  już piąty miesiąc pracujemy przy wykopaliskach na cmentarzysku z kultury łużyckiej i chcielibyśmy, by to, co tutaj znajdujemy, a odkrycia są imponujące, zostało docelowo w Żaganiu.

Stąd prośba do miasta o zabezpieczenie znalezisk na czas zimowy:


Prezes organizacji Krzysztof Dulski podkreśla, że kolejnym krokiem było podpisanie umowy partnerskiej z Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Chodzi o szerokie działania na rzecz lokalnej historii i ochrony zabytków, prezentację dorobku kulturowego:

Jerzy Borowicz dodaje, że wszystkie te działania są zaczynem do powstania regionalnej izby historycznej, a w przyszłości muzeum z prawdziwego zdarzenia:

Starania o muzeum regionalne w Żaganiu były podejmowane w poprzednich latach przez różne instytucje i osoby prywatne, głównie regionalistów. Ostatnie odkrycia archeologiczne w Żaganiu stały się katalizatorem do działania na rzecz otwarcia takiego obiektu.

Ze stowarzyszeniem chcą współpracować również inne lokalne instytucje, trwają rozmowy ze starostwem powiatowym.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku