°C

Rękopisy Papuszy trafiły do WiMBP

fot:E.Kobelak
 

Rękopisy listów i pamiętników cygańskiej poetki Bronisławy Wajs Papuszy trafiły dziś do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie. Przez lata dokumentami opiekowało się Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej.

 Na mocy porozumienia z wojewodą Lubuskim rękopisy zostały przekazane na własność państwa, a dziś dyrektor generalny LUW Roman Sondej przywiózł je gorzowskiej biblioteki:

– Takiego drugiego skarbu, w Polsce nie ma nikt – mówi dyrektor WiMBP Sławomir Szenwald:

Dokumenty zostaną teraz zabezpieczone i opracowane mówi kierownik działu zbiorów specjalnych Małgorzata Barczyńska Kowańdy:

W przekazanym dziś zbiorze znajduje się blisko 200 stron pamiętnika Papuszy oraz zbiór około 130 różnych listów , kopert, widoków z lat 40-tych i 50-tych kierowanych głównie do Jerzego Ficowskiego. Większość znajduje się w dobrym stanie i można je odczytać.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku