°C

Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie na półmetku

Fot. PAP/Leszek Szymański
 

W dzisiejszej prezentacji postępów budowy gmachu wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który podkreślał, że Muzeum Historii Polski to wyjątkowe przedsięwzięcie. "To jest muzeum, które ma pomieścić całą polską historię, ale także ma być wielofunkcyjne, ma dobrze służyć polskiemu społeczeństwu i Polsce" - podkreślał.

Wicepremier Gliński dodał, że rozpoczęcie kolejnego etapu budowy gmachu Muzeum – montażu dachu, jest bardzo dużym wyzwaniem inżynieryjnym, ponieważ ustalenia między projektantami a wykonawcami trwały ponad rok. Montowane dźwigary mają ogromną nośność, miedzy innymi po to, by można było niektóre z eksponatów podwieszać. Ważne jest też to, że dach będzie przestrzenią użytkową, na której powstanie taras widokowy.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro wyjaśniał, że w budynku będzie ogromna przestrzeń wystawiennicza. W sumie 36 tysięcy metrów kwadratowych w tym 7 tysięcy 300 zajmie powierzchnia wystawy stałej. Dyrektor zaznaczył, że będzie to największa wystawa historyczna w Polsce. Poza tym w tym budynku będzie audytorium na 580 osób, w którym będą się odbywały konferencje, koncerty, imprezy kulturalne. Będzie też sala kinowo-teatralna, sale seminaryjne, edukacyjne, sklepik muzealny z książkami, pamiątkami, również kawiarnia.

W Muzeum powstanie sześć galerii epokowych: od galerii Piastów i Jagiellonów, poprzez Dawną Rzeczpospolitą, okres zaborów, II Rzeczpospolitą, wojnę, aż po przestrzeń – Polacy wobec komunizmu. Na końcu będzie aneks, który pozwoli przyjrzeć się wydarzeniom ostatnich 30 lat.

Koncepcja wystawy stałej zakłada powstanie trzech dużych linii tematycznych dotyczących: wolności i niepodległości, tożsamości oraz przemian cywilizacyjnych na ziemiach polskich.
Na wystawie stałej znajdzie się ponad 3 tysiące 600 oryginalnych pamiątek związanych z przeszłością naszego państwa, będzie także około 180 replik, wśród nich między innymi takie dokumenty jak replika dokumentu Unii Lubelskiej, czy Konfederacji Warszawskiej. Na wystawie znajdą się również wielkogabarytowe obiekty między innymi: transporter opancerzony SKOT z czasów stanu wojennego, zburzony pomnik Feliksa Dzierżyńskiego obrazujący upadek komunizmu w Polsce.

Muzeum ma zostać otwarte we wrześniu 2022 roku.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku