°C

Wiesz kto „bije” twoje pieniądze? My wiemy!

Fot. Pixabay
 

W jaki sposób powstają monety, których używa się praktycznie każdego dnia? Wytapia się je w mennicach na całym świecie, a swój udział ma w tym także firma... ze Świebodzina. Firma Seco Warwick produkuje bowiem piece próżniowe, które później wykorzystywane są w wielu mennicach do stworzenia  stempli do produkcji monet. To swego rodzaju matryce, które muszą być niezmiernie precyzyjne. W ostatnim czasie lubuska firma dostarczyła do Mennicy Polskiej drugi już taki piec.

Jak mówi Adam Adamek z firmy Seco Warwick, urządzenia, w których specjalizuje się Świebodzin, są wykorzystywane w wielu branżach:

Metoda produkcji monet była znana od wieków. Dziś podczas wykonania liczy się precyzja:

W świebodzińskiej firmie, która produkuje piece próżniowe, zaopatruje się także… kanadyjska mennica:

Piece próżniowe są pośrednio obecne w naszym życiu każdego dnia. Dzięki nim powstają łopatki do silników samolotowych, łożyska samochodowe czy narzędzia chirurgiczne:

Posłuchaj szerszej relacji:

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku