°C

Operację czy poród oceni komputer!

foto: organizator
 

Sala operacyjna, porodowa, szpitalny oddział ratunkowy, a nawet symulator karetki. To tylko niektóre z pomieszczeń edukacyjnych, jakie powstają w ramach Centrum Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pracownie już są na ukończeniu i najprawdopodobniej w przyszłym semestrze pojawią się w nich studenci. Przyszła kadra medyczna będzie się uczyć nie tylko teorii, ale swoją wiedzę zweryfikuje także w praktyce.

Centrum powstało w budynku uczelnianym przy ulicy Energetyków w Zielonej Górze. Na dwóch piętrach zlokalizowano wiernie odwzorowane pomieszczenia szpitalne. Są więc wysokiej klasy symulatory pacjentów, które będą rejestrować każdą decyzję podjętą przez personel.
Jak mówi Agnieszka Żeromska-Michniewicz, kierowniczka Centrum, każda z sal oferuje praktycznie nieskończoną liczbę scenariuszy medycznych, które można przećwiczyć, nie narażając nikogo na utratę zdrowia czy życia:

Każde pomieszczenie wyposażone jest w szybę wenecką i osobne miejsce, z którego instruktor obserwuje przebieg zdarzeń:

Symulatory pacjentów do granic możliwości przypominają żywego człowieka. Chodzi o mimikę, reakcje na ból czy po prostu fizjologię:

Według planów każdy student od momentu rozpoczęcia edukacji aż do zakończenia studiów medycznych będzie miał około 300 godzin zajęć w Centrum Symulacji Medycznej Colegium Medicum. Każda osoba po zakończeniu szkolenia będzie wiedziała, jak się poruszać w realnych warunkach już w szpitalu.

Posłuchaj relacji: 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku