°C

„Wodna mgła” ochroni kościół w Klępsku

Fot. A. Steciąg
 

Zabytkowy kościół parafialny w Klępsku znów jest dobrze chroniony przed ogniem. Drewniana świątynia z XIV wieku to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych na terenie województwa lubuskiego.

Kilkanaście lat temu w kościele zamontowano specjalny system ochrony przeciwpożarowej, który w ostatnim czasie zaczął się psuć. 

– Dlatego musieliśmy przeprowadzić kompleksową modernizację tego systemu – mówi ksiądz Olgierd Banaś, proboszcz kościoła parafialnego w Klępsku: 

Nowy system ochrony przeciwpożarowej kościoła w Klępsku gasi ogień przy pomocy „wodnej mgły”, rozpylanej ze specjalnych dysz zamontowanych m.in. na drewnianej wieży i elewacji świątyni.

Tomasz Knapik, prezes krakowskiej firmy, która zainstalowała tej system, mówi, że takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne, chroni zabytek przed nadmiernym zalaniem, a przy tym zużywa bardzo mało wody: 

Z remontu systemu przeciwpożarowego w drewnianym kościele w Klępsku cieszy się Kamila Domagalska, zastępczyni lubuskiej wojewódzkiej konserwator zabytków. Jak mówi, to jeden z najcenniejszych tego typu obiektów w naszym regionie:

Z zakończonej właśnie modernizacji instalacji przeciwpożarowej w zabytkowym kościele zadowoleni są także mieszkańcy Klępska – w tym m.in. Ewa Daszkiewicz i Walerian Sawicki, którzy na co dzień opiekują się tą świątynią: 

Przypomnijmy, że kilka lat temu drewniany kościół parafialny w Klępsku został uznany za Pomnik Historii. Modernizacja systemu przeciwpożarowego w zabytkowej świątyni kosztowała ok. 300 tys. złotych. Większość pieniędzy na ten cel, bo aż 250 tys. złotych, pochodziło z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

 

 

 

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku