°C

6-latki w Hiszpanii będą się uczyć o „różnorodności seksualnej”

Protest członków ruchu „More plural” przeciwko ustawie oświatowej przedstawionej przez hiszpańską minister edukacji Isabel Celaa. Fot. PAP/EPA/Mariscal
 

Kongres Deputowanych, niższa izba hiszpańskiego parlamentu, przyjęła we wczorajszym głosowaniu nową ustawę oświatową, która dopuszcza m.in. edukację seksualną 6-latków i konieczność zdobycia “przez nich wiedzy na temat różnorodności seksualnej”.

Za ustawą zagłosowało 177 posłów rządzących krajem socjalistów i ich koalicjanta, bloku Unidas Podemos, ugrupowań separatystycznych z Katalonii i Kraju Basków, a także mniejszych partii lewicowych.

W grupie 148 deputowanych, którzy głosowali przeciwko ustawie Lomloe, zwanej też od nazwiska minister oświaty “prawem Celaa”, opowiedzieli się przede wszystkim posłowie centroprawicowej Partii Ludowej oraz konserwatywnego Vox.

Na zakończenie głosowania, w trakcie którego 17 posłów wstrzymało się od głosu, deputowani opozycji skandowali: “Hańba!”, “Indoktrynacja!” oraz “Chcemy wolności!”.

Jednym z głównych zarzutów wobec nowej ustawy oświatowej jest ograniczenie wpływu rodziców na program nauki pobierany przez ich dzieci, a także zwiększenie praw rządów wspólnot autonomicznych na edukację.

Podczas debaty parlamentarnej opozycja wskazywała na niebezpieczeństwo demoralizowania najmłodszych uczniów wraz z wprowadzeniem przez nową ustawę obowiązkowej edukacji seksualnej już dla dzieci w wieku 6 lat.

“Podczas zajęć w szkole podstawowej uczniowie muszą poznać i ocenić ludzki wymiar seksualności w całej swojej różnorodności”

– przewiduje zatwierdzona w czwartek ustawa.

Wśród krytycznych uwag pod adresem nowego prawa oświatowego jest też możliwość ograniczenia przez poszczególne regiony kraju języka kastylijskiego, będącego podstawą współczesnego języka hiszpańskiego, a także cięcia w finansowaniu przez resort oświaty szkół publiczno-prywatnych. Te prowadzone są głównie przez Kościół katolicki.

“Ustawa Celaa” przewiduje również ograniczenie liczby szkół specjalnych i włączanie dzieci z upośledzeniem do systemu placówek publicznych dla zdrowych uczniów. Resort zdrowia twierdzi, że zmiany te mają “przeciwdziałać segregacji oświatowej”.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku