°C

W grudniu na lubuskich torach pojawią się dwa nowe pociągi

Fot. Unsplash/Roman Fox
 

Dwa nowe pociągi typu „Impuls” zostały dostarczone do woj. lubuskiego. Samorząd regionu kupił je za ponad 43 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 – poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Nowe pojazdy zostaną włączone do obsługi regularnych połączeń od nowego rozkładu jazdy, czyli 13 grudnia bieżącego roku. Będą kursować na linii Kostrzyn – Gorzów Wlkp. – Krzyż – Poznań Główny.

„Od kilku lat województwo lubuskie konsekwentnie poprawia jakość regionalnego transportu kolejowego właśnie m.in. poprzez zakupy nowych pojazdów. Musimy i chcemy być bardziej eko. Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy przesiadali się z własnego transportu do pociągu, ale nie byle jakiego” – powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Dwa trójczłonowe zespoły trakcyjne z napędem spalinowym z rodziny „Impuls 2” są jednymi z najnowocześniejszych tego typu pojazdów szynowych w Polsce. Na pokład zabierają 330 pasażerów, w tym 160 na miejscach siedzących.

Pojazdy wyposażone są w system informacji pasażerskiej, bezprzewodowy dostęp do internetu, gniazda do ładowania urządzeń elektronicznych. Wyposażono je w monitoring oraz tzw. interkom, umożliwiający nawiązanie połączenia głosowego z maszynistą. Składy są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, mają miejsca na rowery, wózki dziecięce i inwalidzkie.

Obecnie samorząd woj. lubuskiego posiada 23 nowoczesne pociągi – 20 z napędem spalinowym i trzy z elektrycznym. Łączna wartość dotychczasowych zakupów taboru to blisko 228 mln zł. Wszystkie te pojazdy są udostępniane Lubuskiemu Zakładowi spółki POLREGIO, który na zlecenie województwa realizuje regionalne połączenia kolejowe.

„W bieżącym roku na dofinansowanie połączeń kolejowych zapisano w budżecie województwa lubuskiego kwotę ponad 55,5 mln zł, a na 2021 rok blisko 73,2 mln zł, uwzględniając m.in. dalszy rozwój oferty przewozowej dla mieszkańców naszego regionu” – dodała Polak.


- KAMPANIA SPOŁECZNA -

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku