°C

Żagańscy grotołazi znów na podium

Fot. Speleoklub Bobry Żagań/Rajmund Kondratowicz
 

Stowarzyszenie Speleoklub Bobry z Żagania zachęca do kursu na taternika jaskiniowego. Pierwsze spotkanie już dziś (czwartek, 29 października). Warto dodać, że w październiku żagańscy grotołazi zostali nagrodzeni ogólnopolskim wyróżnieniem.

– Wyróżnienie wręczone podczas KOLOSÓW, czyli Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy, i Alpinistów, za pogłębienie Jaskini Środkowej do poziomu -907 metrów to docenienie naszej wieloletniej pracy w Alpach Austriackich – mówi szef szkolenia i instruktor taternictwa jaskiniowego Rajmund Kondratowicz z Żar:

To nie pierwsza nagroda dla żagańskich grotołazów. W Austrii działają już ponad 40 lat. Prezes klubu, Daniel Oleksy, brał już udział w 23 wyprawach w ten rejon, poza tym eksplorował podziemia w różnych rejonach świata. Podkreśla, że to piękna pasja, ale też wiąże się z ryzykiem. Dlatego ten, kto chce uprawiać alpinizm podziemny, musi przejść szkolenie, zdać egzamin i otrzymać kartę taternika jaskiniowego wydaną przez Polski Związek Alpinizmu. Potrzebny jest też odpowiedni strój i sprzęt:

Do tego jeszcze kalosze, kask, oświetlenie, rękawice…

Grotołazi często podkreślają, że to nie jest sport dla indywidualistów, tu liczy się działanie zespołowe.

W klubie zrzeszonych jest 72 miłośników gór i jaskiń.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku