°C

Dom Wdowi regionalnym muzeum? Nowe odkrycia w Żaganiu prowokują do rozmów

Fot. Krzysztof Dulski/Żagańskie Stowarzyszenie Ratowania i Ochrony Zabytków
 

W Żaganiu na cmentarzysku z czasów kultury łużyckiej odkryto już blisko 120 grobów, setki naczyń, narzędzi i biżuterii, a w pracach biorą udział okoliczni mieszkańcy i regionaliści.

To oni właśnie, tak jak Krzysztof Dulski, prezes nowo powstałego Żagańskiego Stowarzyszenia Ochrony i Ratowania Zabytków, mówią głośno o potrzebie powstania Muzeum Ziemi Żagańskiej. Podczas czyszczenia artefaktów sprzed prawie 3 tysięcy lat rodzą się nowe pomysły:

Władze Żagania poważnie traktują rozmowy o regionalnym muzeum. Wiceburmistrz Sebastian Kulesza myśli o lokalizacji: 

Do stworzenia muzeum jednak długa droga, tymczasem Mirosław Walczak, wiceprezes stowarzyszenia, zapowiada wystawę fotograficzną:

Prace archeologiczne w Żaganiu potrwają co najmniej do połowy listopada. Ostateczne wyniki badań naukowych poznamy za mniej więcej dwa lata.

***

Zapraszamy też do wysłuchania reportażu pt. „WEHIKUŁ CZASU” o odkryciach na cmentarzysku w Żaganiu sprzed prawie 3 tys. lat, ludziach, którzy je prowadzą, i emocjach, które im niemal co dzień towarzyszą.

Premiera na antenie Radia Zachód w środę, 27 października 2020 roku, po godz. 18. 

„Wehikuł czasu”- reportaż Renaty Wcisło

 

Wcześniejsze informacje o badaniach archeologicznych w Żaganiu (4 października 2020 r.):

Żagań prawie 3 tys. lat temu. Odkryto 100 grobów i setki naczyń

Żagań: odkryto 100 grobów sprzed prawie 3 tys. lat, naczynia, narzędzia, biżuterię

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku