°C

Na 1 038 łóżek dla chorych na COVID-19 w Lubuskim zajęte 422

Fot. PAP/Leszek Szymański
 

W woj. lubuskim w szpitalach, na oddziałach zakaźnych dla pacjentów zmagających się z COVID-19 i podejrzanych o zakażenie jest przygotowanych obecnie 1 038 łóżek. Według stanu na poniedziałek, zajęte były 422 - poinformował PAP dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

W regionie jest 57 łóżek respiratorowych dla osób z najcięższymi objawami COVID-19. Według ostatnich danych, zajęte były 24 z nich.

„Na chwilę obecną jako województwo dysponujemy rezerwą, jeśli chodzi o liczbę łóżek dla pacjentów covidowych, niemniej jednak sytuacja jest na tyle dynamiczna, że służby wojewody bezustannie analizują sytuację. Równocześnie podejmowane są intensywne działania, aby zabezpieczyć pacjentów chorujących na inne choroby niż COVID-19” – powiedział PAP Zieleński. W Lubuskiem głównym szpitalem wyznaczonym do leczenia pacjentów z COVID-19 jest Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Ponadto, wojewoda znacząco zwiększył liczbę łóżek dedykowanych dla pacjentów z koronawirusem w szpitalach w Drezdenku, Sulechowie, Słubicach i Kostrzynie nad Odrą.

Szpital rezerwowy dla woj. lubuskiego z 150 łóżkami (w tym 15 respiratorowymi) ma zostać zorganizowany do końca listopada br. w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. W razie potrzeby są także plany organizacji tymczasowej lecznicy w hali sportowej.

Z poniedziałkowego raportu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w woj. lubuskim potwierdzono 363 nowe zakażenia koronawirusem, a jedna osoba zmarła – 79-letni mieszkaniec powiatu żarskiego. Najwięcej zakażeń zanotowano w Gorzowie – 129.

Od początku pandemii w Lubuskiem wirusa SARS-CoV-2 wykryto u 4 994 osób, z których 1 639 wyzdrowiało. Zmarło 45 chorych. Najwięcej zachorowań w województwie wystąpiło w Gorzowie Wielkopolskim – 944 z czego 774 są nadal aktywne.

W woj. lubuskim wirus najczęściej przenoszony jest w rodzinach. W regionie występuje kilka większych ognisk COVID-19, m.in. wśród pensjonariuszy i pracowników niektórych domów pomocy społecznej, czy też wśród pacjentów i personelu szpitalnego.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku