°C

Poseł B.Wróblewski: Orzeczenie TK jest działaniem ściśle prawnym

fot. Wikimedia Commons
 

Doktor nauk prawnych, poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski powiedział, że ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest działaniem ściśle prawnym i nie ma w nim elementów politycznych, religijnych czy etycznych. Trybunał w czwartek orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka w łonie matki lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją.

Poseł Bartłomiej Wróblewski – w imieniu ponad stu posłów – był wnioskodawcą. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zaznaczył, że orzeczenie odnosiło się wyłącznie do przepisów ustawy zasadniczej.

„Prawo do życia chroni artykuł 38., wzmacnia to artykuł 30., który mówi o przyrodzonej godności człowieka. Obowiązek ze strony państwa wsparcia kobiet w ciąży i osób niepełnosprawnych to z kolei artykuł 68., ustęp 3. i 69.”

– wyjaśnia.

Poseł Wróblewski dodał, że ważnym zadaniem rządu będzie teraz rozwinięcie programu „Za życiem”. Zapowiedział dalsze prace nad zwiększeniem wsparcia dla kobiet w trudnych ciążach oraz po urodzeniu dziecka oraz dla dzieci niepełnosprawnych.

„Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jasno mówi o tym, że państwo musi w większym stopniu z tego właśnie obowiązku się wywiązywać”

– podkreślił.

W piątek szef klubu PiS Ryszard Terlecki zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informacje ws. programu „Za życiem” i konsekwencji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Informacji miałaby udzielić minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Posiedzenie Sejmu planowane jest na wtorek i środę.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku