°C

Dewastacje świątyń, zakłócenia nabożeństw i próby linczowania duchownych po wyroku TK

Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
 

Warszawa, Gdynia, Poznań, Kraków, Hrubieszów - to niektóre z miast, w których przeciwnicy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji eugenicznej dewastują elewacje katolickich świątyń. Na murach, drzwiach i ogrodzeniach wypisują hasła protestu i wulgarne napisy. Znieważono pomniki i miejsca kultu.

Napisy pojawiły się między innymi na fasadach warszawskich kościołów św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, św. Magdy Magdaleny oraz św. Jakuba. Hasła aktywiści wypisali także na murach szczególnych dla wierzących stołecznych świątyń – m.in. sanktuarium patrona Polski św. Andrzeja Boboli.

W ramach akcji promowanej przez „Strajk Kobiet”, której towarzyszy wezwanie „To jest wojna!”, dochodzi też do zakłócania nabożeństw. Jak podaje na swoim profilu w mediach społecznościowych Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor w Poznaniu „#CzarnyProtest wtargnął do Katedry”. Z kolei w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie podczas mszy świętej aktywista z napisem proaborcyjnym stał przed ołtarzem, przodem do modlących wiernych.

Parafia św. Jana Kantego w Krakowie informuje, że wejście do świątyni zostało zasypane śmieciami budowlanymi.

Organizacje sprzeciwiające się orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zapowiedziały akcje mające zakłócić niedzielne nabożeństwa w świątyniach. Jedną z form protestu ma być malowanie fasad kościołów lub przyklejanie na nich plakatów.

Za przeszkadzanie w wykonywaniu aktu religijnego Kościoła lub innego związku wyznaniowego oraz za znieważanie miejsc obrzędów religijnych sprawcom mogą grozić kary grzywny lub pozbawienia wolności.

Do dzisiejszych zajść w polskich kościołach odniósł się na Twitterze w mocnych słowach ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który napisał:

„Nawet Adolf Hitler nie wpadł na pomysł, aby wysyłać bojówkarzy do świątyń z plakatami +Módlmy się o prawo do zbijania Żydów+”

Protesty zawiązane z orzeczeniem Trybunału odbywają się w wielu miastach Polski. W czwartek sędziowie Trybunału uznali, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją.

Stołeczna policja poinformowała, że podczas wczorajszych protestów w Warszawie zatrzymano 278 osób, a 120 ukarano mandatami. Na placu Defilad manifestowali przeciwnicy obostrzeń epidemicznych. Protestowały też osoby sprzeciwiające się orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

Jak pisze jeden z użytkowników Twittera, protestujące mało nie zlinczowały księdza podczas protestu.

„Wulgarne. Poziom rynsztoku … Tragedia.”

– czytamy we wpisie, do którego dołączony jest film.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku