°C

Granica polsko-niemiecka: zmiana zasad przekraczania

fot. słuchacz
 

Rozporządzenie władz Brandenburgii reguluje przekraczanie granicy tego landu z Polską, a obowiązuje już od 24.10 2020. Mimo powszechnej opinii, że każdy obywatel Niemiec, który wjedzie do Polski, przy powrocie musi odbywać kwarantanne, są regulacje, które krótki wyjazd traktują inaczej. Najważniejszy jest 2 punkt, który pozwala wjeżdżać do Polski na 24 godziny i wrócić bez obowiązku kwarantanny.

„W wyniku nowelizacji rozporządzenia nie będą podlegać kwarantannie osoby, które:
1. z powodów absolutnie niezbędnych i nie dających się odsunąć w czasie codziennie lub na okres do pięciu dni przekraczają granicę
a) w celach zawodowych,
b) w celu studiowania, pobierania nauki w szkole lub szkolenia zawodowego; lub
c) w celu kształcenia i szkolenia do celów zawodowych (czyli tzw. Pendlerzy);
2. w ramach ruchu granicznego z krajami sąsiadującymi przebywały przez okres krótszy niż 24 godziny na obszarze zwiększonego ryzyka zachorowania na Covid-19 lub wjechały na obszar Brandenburgii na okres do 24 godzin lub
3. wjeżdżają do Brandenburgii na okres do 72 godzin w celu odwiedzin krewnych pierwszego stopnia, małżonka lub partnera nienależącego do tego samego gospodarstwa domowego lub w celu realizacji wspólnej opieki lub prawa do kontaktów z dzieckiem, lub które przebywały w tym celu na obszarze zwiększonego ryzyka zachorowania na Covid-19 przez okres krótszy niż 72 godziny.
Uwaga! Powyższe przepisy nie dotyczą jeżdżących do Berlina i przyjeżdżających z Berlina.

Warto pamiętać, że każdy kraj związkowy RFN ma prawo te kwestie uregulować odmiennie.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku