°C

Specjaliści chcą utrzymania Centrów Pomocy Psychiatrycznej

Fot. Pixabay
 

"Centrum Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie!" - takie hasło towarzyszy petycji, jaka ma być wysłana do ministra zdrowia przez psychiatrów i specjalistów od zdrowia psychicznego.

Apelują oni o przedłużenie pilotażowego programu, w ramach którego w nowo powstałych Centrach Zdrowia Psychicznego w całej Polsce udzielane było wsparcie psychiatryczne i psychologiczne dla osób zmagających się z różnego rodzaju problemami. Pandemia koronawirusa mocno skomplikowała jednak pracę tych centrów i ograniczyła dostęp do specjalistów.

– Stąd nasza petycja o to, aby nie zamykać tego programu, tylko przedłużyć go co najmniej o rok – mówi Roksolana Tyburska z lubuskiego oddziału Stowarzyszenia Centrów Zdrowia Psychicznego:

W województwie lubuskim działają obecnie dwa Centra Zdrowia Psychicznego – w Szpitalu dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Międzyrzeczu oraz przy Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie.

Ewa Lewicka – Michalewska, dyrektorka szpitala w Międzyrzeczu, zwraca uwagę, że korzysta z nich bardzo wiele osób, które mogą otrzymać potrzebną pomoc w trybie ambulatoryjnym, unikając leczenia szpitalnego:

Ewa Lewicka – Michalewska uważa, że warto przedłużyć pilotażowy program Centrów Zdrowia Psychicznego na kolejne lata, a tego typu placówki powinny powstać w każdym powiecie.

– W najbliższym czasie, z powodu przedłużającej się pandemii, będziemy mieli bowiem coraz więcej osób wymagających wsparcia psychiatrów i psychologów – podkreśla dyrektorka szpitala w Międzyrzeczu:

Dodajmy, że od początku roku tylko w Centrum Zdrowia Psychicznego w Międzyrzeczu udzielono specjalistycznego wsparcia dla ponad 15 tys. osób.

Pełna treść petycji do ministra zdrowia dostępna jest na stronie internetowej psychiatria.org.pl oraz na Facebooku.

 

 

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku