°C

KE potępia brutalne zabójstwo nauczyciela we Francji

Fot. PAP/EPA/Julien de Rosa
 

Komisja Europejska potępiła brutalne zabójstwo we Francji nauczyciela Samuela Paty'ego, zamordowanego przez 18-letniego Abdullaha A., urodzonego w Moskwie Czeczena. Złożyła też kondolencje rodzinie ofiary.

„Potępiamy akt terroryzmu, który miał miejsce we Francji w ostatni piątek. Taka przemoc jest całkowicie nieakceptowalna gdziekolwiek na świecie, w tym w Europie” – powiedział w Brukseli rzecznik KE Eric Mamer.

Dodał, że KE wysyłała kondolencje do rodziny ofiary, jak i złożyła je narodowi francuskiemu.

Zamordowany nauczyciel historii Samuel Paty zostanie pośmiertnie odznaczony Orderem Narodowym Legii Honorowej – zapowiedział we wtorek francuski minister edukacji Jean-Michel Blanquer. To najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie.

Nauczyciel historii w liceum w Conflans-Sainte-Honorine na przedmieściach Paryża został w piątek brutalnie zamordowany przez 18-letniego Abdullaha A. Ofiarę znaleziono z obciętą głową około 200 metrów od szkolnego budynku. Sprawca morderstwa został zastrzelony w trakcie policyjnej akcji. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie „zabójstwa w związku z działalnością terrorystyczną”.

Wcześniej w październiku Paty pokazywał uczniom karykatury proroka Mahometa na zajęciach poświęconych wolności słowa.

W środę we Francji odbędzie się ceremonia złożenia narodowego hołdu Paty’emu. Prezydent Francji Emmanuel Macron w poniedziałek zdecydował, że miejscem oddania hołdu będzie dziedziniec uniwersytetu Sorbona.

W niedzielę w Paryżu tysiące ludzi wyszły na ulicę, by uczcić pamięć zabitego nauczyciela. Rząd zapowiedział wzmocnienie środków bezpieczeństwa w szkołach.

W poniedziałek władze francuskie rozpoczęły serię akcji wymierzonych w ruch islamistyczny i obiecały „wojnę z wrogami Republiki”. Policja przeprowadziła operacje przeciwko „kilkudziesięciu osobnikom” w ramach walki z islamizmem.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku