°C

Konferencja o eugenice w Archiwum Państwowym

fot. archiwum
 

„Od aborcji do eutanazji. Praktyki nazistów i komunistów” - to temat konferencji, którą jutro ( czwartek) organizuje Archiwum Państwowe w Zielonej Górze. Będzie to III edycja cyklu „Człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu 1933 – 1989”.

Jak tłumaczy dyrektor Archiwum dr Tadeusz Dzwonkowski, konferencja ma na celu pokazanie, jak traktowano człowieka, jak podchodzono do jego życia, wolności, odczuwania i sposobu myślenia.

W latach 1942-1945 jednym z elementów machiny zbrodni, czyli uśmiercania osób dotkniętych chorobami psychicznymi był szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Obrzycach. W tym okresie zgładzono tu ok. 10 tys. osób, co stawia szpital na czwartym miejscu pod względem ilości ofiar pośród 26 ośrodków:

Takie praktyki były w nazizmie wyrazem filozofii i podejścia do człowieka, były elementem ideologii państwowej, zgodnie z którą liczył się jedynie Ubermensch, czyli nadczłowiek. – Podobne przekonanie zakładał komunizm – dodaje Tadeusz Dzwonkowski :

Konferencja odbywać się będzie online. Początek o godz. 16.00 .

Wszystkie informacje oraz link do wydarzenia dostępne są na stronie www.konferencjatotalitaryzm.pl.

Patronat medialny nad konferencją sprawuje Radio Zielona Góra.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku