°C

Prestiżowa nagroda dla Cezarego Galka

fot: Radio PiK
 

Cezary Galek z Radia Zachód jednym z laureatów konkursu Grand PiK 2020. To przegląd artystycznej twórczości radiowej organizowany cyklicznie przez Radio PiK. Cezary Galek zdobył nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagrodzona audycja „Gdzie jest kolczyk Karin Wolff?” opowiada o niemieckiej tłumaczce polskiej literatury. Karin Wolff wspierała solidarnościową opozycję w Polsce. Od 2002 roku organizowała we Frankfurcie nad Odrą Salon Literatury Polskiej.
Werdykt odczytał juror konkursu Andrzej Brzoska.

Uzasadnienie werdyktu: Karin Wolff była tłumaczką poezji polskiej, zwłaszcza utworów Papuszy i Jerzego Ficowskiego. Schedę po tłumaczce, zgodnie z jej ostatnią wolą, odziedziczyła Biblioteka z Gorzowa Wielkopolskiego. Ciekawy reportaż literacki – a więc rodzaj audycji rzadko obecnie spotykany na antenie radia. Audycja zrobiona lekko i z pomysłem. Polscy przyjaciele przybliżają postać i twórczość zmarłej tłumaczki i przyjaciółki Polski oraz odnotowują jej zasługi dla naszej literatury. Bardzo udane dzieło – zróżnicowana, barwna forma.

Cezary Galek powiedział, że bohaterka jego reportażu nie była tylko zwykłą tłumaczką.

Monika Wyszomirska-Łapczyńska z Ministerstwa Kultury podsumowała, że poziom prac w tegorocznym konkursie był bardzo wysoki.

W tym roku o nagrody w konkursie Grand PiK walczyło prawie trzydziestu reportażystów.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku