°C

Sprawa 16-letniej napastniczki z V LO w sądzie rodzinnym

fot. A. Steciąg
 

Sprawą nastolatki, która we wtorek rano zaatakowała nożami inne uczennice w V Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze zajmuje się Sąd Rodzinny. Dziewczyna obecnie nie przebywa na wolności i pozostaje do dyspozycji sądu – poinformował wiceprezes Sądu Rejonowego w Zielonej Górze Tomasz Holeniewski.

W wydanym oświadczeniu sędzia Holeniewski przekazał, że akta sprawy nastolatki w środę wpłynęły do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Zielonej Górze.

„O dalszym toku postępowania zadecyduje Sąd Rodzinny, po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających. Dopiero wówczas Sąd podejmie decyzję, czy nieletnia będzie odpowiadała jak sprawca dorosły”

– napisał Holeniewski.

W komunikacie dodano, że Sąd Rodzinny będzie także uprawniony, m.in. do podjęcia ewentualnej decyzji o tymczasowym umieszczeniu 16-latki w schronisku dla nieletnich.

Sędzia Holeniewski przekazał, że z uwagi na wyłączenie jawności w sprawach nieletnich, dobro postępowania, w tym nieletniej i pokrzywdzonych, sąd obecnie nie może udzielić więcej informacji w tej sprawie.

Do zajścia doszło we wtorek około godziny 9 rano. 16-latka prawdopodobnie z domu zabrała dwa noże kuchenne i przyszła z nimi do swojej szkoły. Tam zraniła nimi trzy przypadkowe dziewczyny. Dwie w plecy, a jedną w okolice łuku brwiowego. Nastolatka zastała zatrzymana w szkole przez nauczycieli i krótko potem przekazana wezwanym na miejsce policjantom.

Do liceum wezwano pogotowie ratunkowe. Medycy opatrzyli nastolatki i zabrali je na badania do szpitala. Te nie wykazały u nich poważnych obrażeń, więc dziewczyny mogły opuścić lecznicę. Lekcje zostały przerwane i odwołane.

Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze zostali objęci opieką psychologiczną. We wszystkich klasach odbyły się rozmowy nt. wtorkowego wydarzenia z udziałem psychologów.

Sprawdzenie, czy w szkole były zachowane wszelkie procedury związane z tego typu nagłymi sytuacjami oraz z wcześniejszą opieką pedagogiczną i psychologiczną nad jej uczniami, zapowiedziała we wtorek Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa.

Dodała wówczas, że jak dowiedziała się od dyrektorki V LO w Zielonej Górze, że 16-latka, która zraniła nastolatki jest dobrą uczennicą, z którą nigdy wcześniej nie było problemów wychowawczych.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku