°C

Cenna darowizna dla archiwum w Zielonej Górze

Fot. A. Steciąg
 

Archiwum Państwowe w Zielonej Górze wzbogaciło się dziś o kolejne cenne archiwalia. To rodzinne pamiątki i dokumenty przekazane przez zielonogórzanina Romana Zarębę.

Wszystkie związane są z jego stryjem, który był rotmistrzem 9. Pułku Ułanów Małopolskich, uczestnikiem wojny polsko – bolszewickiej z 1921 roku, odznaczonym także na bohaterską obronę Lwowa.

– To bardzo cenna darowizna, bo w naszych zasobach jest niewiele tego typu zbiorów – mówi Maciej Mamet z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze:

Roman Zaręba podkreśla, że od dawna chciał przekazać pamiątki po stryju do instytucji zajmującej się upamiętnianiem historii. Jego zdaniem, archiwum to najlepsze miejsce dla tego typu zbiorów:

Archiwum Państwowe w Zielonej Górze od ponad roku prowadzi akcję promocyjną zachęcającą mieszkańców miasta i regionu do przekazywania rodzinnych pamiątek i dokumentów. Beata Grelewicz z Działu Ewidencji i Udostępniania przyznaje jednak, że mimo tego takie darowizny nie zdarzają się zbyt często:

Dodajmy, że uroczyste podpisanie umowy darowizny między zielonogórskim archiwum a panem Romanem Zarębą nie przypadkowo odbyło się dziś – 30 września obchodzony jest bowiem Dzień Archiwów i Archiwistów.

 

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku