°C

Fogiel: Nasza tradycja tolerancji ma długą historię

Fot. Sejm RP - RZ__1223, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83392284
 

Polska tradycja tolerancji ma naprawdę długą historię - mówił we wtorek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do listu otwartego w obronie środowisk LGBT w Polsce, pod którym podpisało się 50 ambasadorów. Fogiel dodał, że tego typu listy powstawały też za rządów PO.

Fogiel powiedział we wtorek w TVP Info, że tego typu listy powstawały również za rządów PO.

„Więc jeżeli dziś widzimy takie rozdzieranie szat, to rozumiem, że sytuacja była dramatyczna za prezydentury Bronisława Komorowskiego, za premierostwa Donalda Tuska i Ewy Kopacz. (…) Więc może niech krytykujący uderzą się we własne piersi”

– stwierdził.

Dodał, że mówi to „trochę z przekąsem”.

„Bo jednak uważam, że tego typu listy zawsze czy już od jakiegoś czasu właśnie prezentowane opinii publicznej w okolicy parady równości są elementem być może kultury politycznej, happeningu politycznego, który jest popularny w wielu krajach zachodnich i tak bym to odczytywał”

– stwierdził.

Według wicerzecznika PiS, sam list napisany jest językiem „co najmniej tajemniczym, dość niejasnym”. Dodał, że list mówi także o prawach człowieka.

„Jeśli chodzi o prawa człowieka, to Powszechna Deklaracja Praw Człowieka jest przez Polskę przyjęta, obowiązuje, prawa człowieka są też w konstytucji”

– wskazywał.

„Jeśli już na ten list patrzymy przez pryzmat społeczności LGBT – to uważam, że też kilku sygnatariuszy, z całym szacunkiem, powinno być może skierować swoją uwagę najpierw gdzie indziej, być może nawet na kraje wysyłające. (…) Ambasador Wenezueli, czy na przykład ambasador Indii – w Indiach stosunki homoseksualne były nielegalne i karane do 2018 roku, jeszcze dwa lata temu”

– powiedział polityk PiS.

Tymczasem – jak mówił – w Polsce homoseksualizm nie był karany nigdy, „poza krótkim epizodem, kiedy odziedziczyliśmy kodeksy karne po zaborcach”.

„Więc też nie wydaje mi się, by całość tego grona koniecznie była właściwa do tego, by Polskę w czymkolwiek pouczać. Bo nasza tradycja tolerancji ma naprawdę długą historię”

– oświadczył.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku