°C

Jubileusz głogowskiej kolegiaty

Fot. Marek Turowski.
 

Dziś w Głogowie odbyły się obchody 900 - lecia miejscowej kolegiaty. Jest to najstarszy kościół w Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej, ale jednocześnie najstarsza kolegiata na Śląsku. Głównym punktem obchodów była uroczysta msza święta, której przewodniczył ksiądz biskup Tadeusz Lityński.

Uroczystości były także okazją do rozmów na temat historii świątyni. – Głogowska kolegiata została zniszczona pod koniec II Wojny Światowej i dopiero w 1987 roku, w wyniku starań duchowieństwa, rozpoczęła się odbudowa tego zabytkowego kościoła. – powiedział ksiądz Rafał Zendran, proboszcz parafii kolegiackiej:

Decyzją księdza biskupa Tadeusza Lityńskiego dziś w Głogowie wznowiła działalność Kolegiacka Kapituła Kanoniczna, która nie działała przez ponad 200 lat. W obchodach uczestniczyła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku