°C

Odnaleziono kolejne ofiary obozu „Oderblick”

fot: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN
 

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończyło kolejny etap prac ekshumacyjnych w Świecku. Od ubiegłego roku poszukiwane są szczątki więźniów hitlerowskiego obozu pracy "Oderblick", który istniał tu w czasie II wojny światowej. Pracowali oni przy budowie autostrady Frankfurt - Poznań.

Podczas tego etapu udało się odnaleźć szczątki dwudziestu osób – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk. Wiceprezes IPN przedstawił rezultaty prac podczas Festiwalu „Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci” w Gdyni:

Zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji Anna Szeląg mówiła z kolei o przygotowaniach do prac na Ukrainie. Ze względu na brak decyzji strony ukraińskiej nie można ich na razie rozpocząć. Najbardziej zaawansowane są przygotowania do prac w Hucie Pieniackiej, gdzie w lutym 1944 roku ukraińscy nacjonaliści wymordowali ponad 850 Polaków. Do dziś ich szczątki spoczywają na terenie nieistniejącej już miejscowości.

Szersza relacja z Gdyni dziś po godzinie 14 w audycji z cyklu „Historie pisane na nowo”.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku