°C

Stabilny rating Polski

fot.Pixabay
 

Ministerstwo Finansów poinformowało, że agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski. Rating został utrzymany na poziomie A-/F2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej.

W komunikacie uzasadniającym ocenę agencja Fitch wskazuje na zdywersyfikowanie polskiej gospodarki, utrzymywanie się na ścieżce stabilnego wzrostu wspierane poprzez rozważną politykę gospodarczą oraz członkostwo w UE.

Analitycy wskazują, że ograniczenia gospodarcze związane z pandemią koronawirusa odbiły się negatywnie na wzroście gospodarczym. Było to spowodowane głównie załamaniem się poziomu konsumpcji prywatnej i inwestycji. Skutkiem było zmniejszenie polskiego PKB o 8,9 procent w drugim kwartale tego roku.

Agencja Fitch podkreśla jednak, że spadek ten był najniższy w grupie państw Grupy Wyszehradzkiej dzięki niższej zależności Polski od popytu zewnętrznego i zastosowaniu istotnego bodźca fiskalnego.

Fitch przewiduje, że w roku 2020 polski PKB spadnie o 3,5 procent, ale już w przyszłym roku Polska powróci na ścieżkę wzrostu z dynamiką PKB w wysokości 4,5 procent. Rozwojowi gospodarki ma sprzyjać wzrost inwestycji oraz rosnąca konsumpcja prywatna.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku