°C

Kolegiata w Głogowie świętuje 900-lecie

Fot.: Wikipedia.pl
 

Władze diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zapraszają na obchody 900-lecia głogowskiej kolegiaty. Uroczystości rocznicowe odbędą się w najbliższą niedzielę, 27 września. Oprócz władz kościelnych i samorządowych, swój udział w tym wydarzeniu zapowiedziała też m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Ksiądz Andrzej Sapieha, rzecznik Kurii Biskupiej w Zielonej Górze, podkreśla, że jubileusz głogowskiej kolegiaty to wydarzenie ważne i symboliczne nie tylko dla mieszkańców Głogowa:

Początki najważniejszego kościoła w Głogowie związane są z powstaniem głogowskiej kapituły kanoników, ufundowanej w 1120 roku przez piastowskiego komesa Wojsława. Jak zaznacza ksiądz Andrzej Sapieha, była to pierwsza tego typu instytucja na Dolnym Śląsku, która miała istotny wpływ na rozwój Ziemi Głogowskiej:

Co ciekawe, jubileusz 900-lecia kolegiaty głogowskiej to nie tylko uroczystości kościelne.

– Z okazji tej rocznicy przygotowano też wiele innych wydarzeń – dodaje ksiądz Sapieha:

Dodajmy, że niedzielna msza z okazji jubileuszu 900-lecia głogowskiej kolegiaty rozpocznie się o godz. 12.30. Przed uroczystą liturgią, której będzie przewodniczyć biskup Tadeusz Lityński, odbędzie się także modlitwa przed relikwiami św. Jadwigi. Odśpiewany też zostanie hymn „Ortus de Polonia”, którego zapis odnaleziono w głogowskiej bibliotece kolegiackiej.
Kolegiata w Głogowie świętuje 900-lecie Radio Zachód

 

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku