°C

Powstał polski lek na SARS-CoV-2. Pierwszy na świecie

 

Na konferencji prasowej Biomed-Lublin poinformował o przygotowaniu pierwszej serii leku na COVID, wytworzonego z osocza ozdrowieńców. Preparat ma teraz trafić do badań klinicznych. Polski lek na koronawirusa to pierwsze takie osiągnięcie na świecie.

Pierwsza partia zostanie przeznaczona do badań klinicznych. Rozlany do ampułek preparat został właśnie zaprezentowany.

Rozpoczynając konferencję lubelski senator Grzegorz Czelej (PiS), współtwórca koncepcji leku, oświadczył, że jako pierwsi na świecie uzyskali preparat, który działa.

„Zawiera on przeciwciała neutralizujące, czyli zabijające wirusa”

– wyjaśnił.

„Przełomowe badania nad skutecznością leku przeprowadził w ostatnich dniach prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego”

– powiedział Czelej.

Prof Elżbieta Lachert z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie zaprezentowała stopień zaawansowania prac i poinformowała o tym, jakie będą kolejne etapy projektu, czyli „opracowanie testu, który pozwoli selekcjonować osocze wyższej jakości jeszcze przed izolowaniem z niego immunoglobulin”.

Biomed Lublin to polska firma biotechnologiczna, założona w 1944 roku. Ma jedyne w kraju laboratorium frakcjonowania osocza. To właśnie z osocza ozdrowieńców produkowany jest preparat Immunoglobina anty-SARS-CoV-2, czyli lek na koronawirusa.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku