°C

Raport pamięci rotmistrza

fot: Kamil Hypki
 

W Niegosławicach zorganizowano dziś kolejne spotkanie z cyklu "Forum pamięci". Wspominano sylwetkę rotmistrza Witolda Pileckiego. Dokładnie 80 lat temu, 19 września 1940 roku, dobrowolnie dał się aresztować podczas niemieckiej łapanki, by dostać się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam organizował ruch oporu i prowadził działalność wywiadowczą. Zbierał informacje między innymi o zagładzie Żydów.

Sylwetkę rotmistrza przybliżył Mariusz Jabłoński ze Stowarzyszenia „Patriotyczny Głogów”:

Podczas spotkania w Niegosławicach czytano fragmenty raportu Pileckiego z Auschwitz:

Witold Pilecki był autorem pierwszych na świecie doniesień o holokauście ujawniających niemieckie zbrodnie. Po wojnie został aresztowany przez UB. W pokazowym procesie został skazany na śmierć i stracony. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. W rocznicę stracenia rotmistrza Pileckiego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, ustanowiony przez Parlament Europejski.

Szersza relacja z dzisiejszego spotkania w Niegosławicach w niedzielę po godz. 14 w audycji z cyklu „Historie pisane na nowo”.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku