°C

Muzeum Grodu Santok zyskało nowe oblicze. Wkrótce otwarcie

UG Santok
 

Po ponad dwóch latach przerwy swoje podwoje otworzy Muzeum Grodu Santok, znajdujące się kilkanaście kilometrów od Gorzowa Wlkp. Jego budynek został wyremontowany, a we wnętrzach powstała nowa wystawa prezentująca historię słowiańskiego grodu z początków państwa polskiego.

Otwarcie santockiego muzeum, będącego filią Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp., nastąpi we wtorek 22 września.

Jak poinformowała dr Małgorzata Pytlak z Muzeum Lubuskiego, głównym celem projektu pn. „Gród Santok. Strażnica i klucz królestwa”, było stworzenie nowej, stałej wystawy ukazującej w atrakcyjny sposób bogatą historię tego miejsca. Wcześniej gmina Santok wyremontowała należący do niej budynek muzeum.

„Efektem naszej współpracy jest nowa wystawa, prezentująca dzieje grodu w Santoku w świetle najnowszych wyników badań interdyscyplinarnych prowadzonych na grodzisku od wielu lat”

– powiedziała Pytlak.

Santok to obecnie urokliwie położona miejscowość przy ujściu Noteci do Warty, kilkanaście kilometrów od Gorzowa Wlkp. Była ona jednym z ważnych grodów piastowskich w momencie kształtowania się państwa polskiego.

Pozostałości, głównie wały ziemne słowiańskiego grodu znajdują się na lewym brzegu Warty, w obrębie rezerwatu przyrody Santockie Zakole. Od dziesięcioleci są tam prowadzone prace archeologiczne.

„Zachowane dokumenty poświadczają dzieje grodu w Santoku dopiero od XII wieku, dlatego niezmiernie cenne są źródła archeologiczne, dzięki którym poznajemy historię tego miejsca od wieku VIII”

– wyjaśniła Pytlak.

Na wystawie „Gród Santok. Strażnica i klucz królestwa” zaaranżowano wykopy archeologiczne z reliktami zabudowy odkrytej na grodzisku w Santoku. W gablotach znajdują się zabytki pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych. Uzupełnieniem wystawy są animacje odtwarzające elementy życia codziennego we wczesnośredniowiecznym grodzie.

„Nasza opowieść o Santoku kończy się w XV wieku, w którym gród stracił znaczenie, a ludność mieszkała po drugiej stronie rzek, w miasteczku — tak Santok określano w dokumentach do XVII wieku”

– dodała Pytlak.

Wystawa została przygotowana dzięki dofinansowaniu z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” oraz z budżetów województwa lubuskiego i Muzeum Lubuskiego. Przygotowanie ekspozycji kosztowało ponad 600 tys. zł.

W historii Polski Santok (pradawny Sątok) miał duże znaczenie od X do XII wieku. Warowne położenie grodu, znajdującego się na szlaku handlowym, sprawiło, że stał się on kasztelanią i prepozyturą kościelną, a tym samym pełnił ważną rolę w tworzącym się państwie Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Gall Anonim pisał o Santoku, że jest „strażnicą i kluczem królestwa”.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku