°C

CBŚP zlikwidowało nielegalną fabrykę papierosów

 

16 zatrzymanych osób, przejęty milion złotych w gotówce, prawie 6 mln sztuk papierosów i 1700 kg krajanki tytoniowej – tak Centralne Biuro Śledcze Policji podsumowało działania podczas likwidacji nielegalnej fabryki papierosów w województwie lubuskim.

„Policjanci przeprowadzili działania likwidując fabrykę nielegalnych papierosów. Zabezpieczono pełną linię do produkcji papierosów” – podała rzeczniczka CBŚP Iwona Jurkiewicz. Z przekazanych przez rzeczniczkę informacji wynika, że CBŚP przejęło ok. 5,8 mln sztuk papierosów „z zastrzeżonym znakiem znanej światowej marki”, blisko 1,7 tony krajanki tytoniowej, kilkadziesiąt palet z półproduktami służącymi do produkcji papierosów.

Fabryka działała na prywatnej posesji w pomieszczeniu gospodarczym. W domu stojącym na tej samej działce mieszkało 13 osób, głównie obywatele Ukrainy.

W trakcie akcji CBŚP przeszukało kilkanaście nieruchomości należących do podejrzanych. Zatrzymano 16 osób, zabezpieczono około 1 mln złotych w gotówce, dwa samochody osobowe i jeden dostawczy, którym wywożono poza granice Polski.

Według ustaleń prokuratury i CBŚP, członkowie grupy mogli działać od listopada 2019 roku na terenie woj. lubuskiego i wielkopolskiego. Łączne straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzenia należnego podatku akcyzowego od zabezpieczonego towaru oszacowano na kwotę ponad 6,5 mln zł. Jednak straty, jakie Skarb Państwa mógł ponieść w wyniku wyprodukowanych w fabryce papierosów, mogły być znacznie większe.

„Na terenie nielegalnej fabryki zabezpieczono również odpady poprodukcyjne papierosów, które wskazują, że w fabryce mogło być wyprodukowanych ponad 33 miliony sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy, a następnie zostały przemycone za granicę. Wówczas straty Skarbu Państwa w podatku akcyzowym, VAT i celnym mogłyby wynieść blisko 40 milionów złotych” – podaje CBŚP.

„Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępcze oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Czyny te zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności” – przekazał PAP Dział Prasowy PK. Prokuratura skierowała wnioski o tymczasowe aresztowanie wszystkich 16 podejrzanych, które zostały w uwzględnione.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku