°C

Morawiecki: Wojnę zapoczątkował niemiecko-sowiecki sojusz

Fot. PAP/Radek Pietruszka
 

Drugą wojnę światową zapoczątkował niemiecko-sowiecki sojusz, formujący się od układu w Rapallo, w sierpniu 1939 r. sformalizowany układem Hitler-Stalin i paktem Ribbentrop-Mołotow, urzeczywistniony we wrześniu 1939 r. wspólną agresją - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że „Polska pierwsza stawiła zbrojny opór zbrodniczym najeźdźcom”, a „bohaterski sprzeciw wobec zła okupiony został bezlikiem ofiar, ale taki sprzeciw od wieków stanowił istotę tradycji polskiego narodu i państwa”.

„Cześć i chwała pokoleniom naszych ojców, zawsze stojących po stronie sprawiedliwości, godności człowieka i wolności – naszej, jak i całej Europy!” – napisał premier.

17 września 1939 władze ZSRR ogłosiły, że „państwo polskie i jego rząd przestały faktycznie istnieć”, toteż traktaty między ZSRR a Polską tracą moc, a Armia Czerwona otrzymała rozkaz przekroczenia granicy i wzięcia „pod swą opiekę życia i mienia ludności Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi”.

O świcie 17 września 1939 roku, bez wypowiedzenia wojny, łamiąc pakt o nieagresji, sowieckie wojska wkroczyły do Polski. W walkach z Armią Czerwoną zginęło blisko 2,5 tys. polskich żołnierzy. Do niewoli dostało się też 250 tys. Polaków. Napaść była wypełnieniem paktu Ribbentrop-Mołotow, której częścią był tajny protokół o podziale terytorium Polski pomiędzy mocarstwami.

Ponad 200 tys. km kw. polskich terenów i 13 mln ich mieszkańców znalazło się pod władzą ZSRR. Wiosną 1940 roku zamordowano w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni ponad 21,7 tys. polskich jeńców.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku