°C

Odsłonięcie nowego Krzyża Sybiraków w Żaganiu

Fot. A. Steciąg
 

Na cmentarzu komunalnym w Żaganiu odsłonięto dziś uroczyście nowy Krzyż Sybiraków.

Poprzedni, drewniany krzyż ustawiony w tym miejscu ponad 20 lat temu, był już bardzo zmurszały i wymagał wymiany. Nowy wykonany jest z granitu i stoi tuż obok cmentarnej kaplicy.

Żagańscy Sybiracy, którzy przyszli na dzisiejszą uroczystość, cieszyli się, że miejsce upamiętniające ich tragiczną historię zyskało w końcu godny wygląd:

O ustawienie na cmentarzu w Żaganiu nowego, kamiennego krzyża upamiętniającego ofiary Sybiru zabiegała od dłuższego czasu Maria Jastrzębska, wieloletnia przewodnicząca żagańskiego Związku Sybiraków, która zmarła kilka miesięcy temu.

Jej córka, Jadwiga, podkreślała dzisiaj, że właśnie spełniło się jedno z marzeń jej mamy:

Z odsłonięcia nowego Krzyża Sybiraków cieszy się też burmistrz Żagania, Andrzej Katarzyniec. Jak mówi, ci, którzy wrócili z „nieludzkiej ziemi” oraz ich dzieci i wnuki, to bardzo aktywne środowisko, które władze Żagania darzą dużym szacunkiem:

Przypomnijmy, że dziś obchodzimy Dzień Sybiraka – święto ustanowione w 2004 roku w rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę. Od 2013 roku Dzień Sybiraka jest świętem państwowym.

 

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku