°C

Fakty o grypie, które warto znać [INFOGRAFIKA]

Fot. Envato
 

Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy. Wirus występuje na całym świecie, łatwo ulega mutacji tworząc nowe odmiany - dlatego szczepienia należy odnawiać każdego roku.

Zakażenie

Wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową np. podczas rozmowy, kichania czy kaszlu. Kropelki śliny zakażonej osoby z wirusem, osadzają się na błonie śluzowej kolejnej osoby. Wirus wnika do komórek przez błonę śluzową, powiela się, niszcząc komórki i uwalnia, zajmując kolejne.

Jak zapobiegać grypie?

Szczepienia powinny dotyczyć głównie dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Zasłanianie nosa i ust chroni zdrowych ludzi przed infekcją, a mycie rąk po każdym kontakcie z chorym i kichaniu czy kasłaniu to podstawa.

Fakty o grypie, które warto znać [INFOGRAFIKA] Radio Zachód

 
Czy szczepienia przeciw grypie są bezpieczne?

Na rynek trafiło dotąd ok. 10 proc. zaplanowanych dostaw szczepionek przeciw grupie, mogą więc być czasowe trudności z ich zakupem – powiedział PAP rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno. Jego zdaniem, sytuacja poprawi się wraz z kolejnymi dostawami, najpewniej na przełomie września i października.

Eksperci podnoszą, że szczepienie się przeciw grypie jest szczególnie istotne w sezonie 2020/2021, bo zbiega się on z pandemią COVID-19. Szczepionki przeciw koronawirusowi na rynku jeszcze nie ma.

Fakty o grypie, które warto znać [INFOGRAFIKA] Radio Zachód

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku