°C

Odnaleziono szczątki jednej z pierwszych ofiar wojny

fot: Stowarzyszenie Pomost
 

Sensacyjne odkrycie archeologów ze stowarzyszenia "Pomost" na cmentarzu parafialnym w Silnej niedaleko Pszczewa. Podczas prac sondażowych odnaleźli szczątki Antoniego Palucha, który jest uważany za jedną z pierwszych ofiar wojny obronnej 1939 roku.

Antoni Paluch był funkcjonariuszem straży granicznej. Kierował najdalej wysuniętym na zachód polskim punktem granicznym. 1 września nad ranem pełnił służbę na przejściu między Silną a niemieckim wówczas Pszczewem. Zginął w ataku niemieckich wojsk – opowiada Karolina Korenda-Gojdź ze stowarzyszenia „Z pogranicza” w Pszczewie, która od lat dokumentuje historię tych terenów.

Antoni Paluch został pochowany wraz z jednym z niemieckich napastników. W 1990 roku rodzina zleciła ekshumację szczątków. Przez kilkadziesiąt lat rodzina była przekonana, że przeniesiono je do Trzciela. Obecnie wszystko wskazuje na to, że podczas tamtych prac przeniesiono jedynie nagrobek – twierdzą archeolodzy ze stowarzyszenia Pomost.

Sprawą zajął się już Instytut Pamięci Narodowej, który rozpoczął starania o uroczysty pochówek Antoniego Palucha.

Szczegółowe informacje o odkryciu w Silnej można znaleźć na stronie internetowej stowarzyszenia „Pomost”, które zajmuje się badaniami historycznymi i archeologicznymi: http://www.pomost.net.pl/aktualnosci.html

Historia Antoniego Palucha do wysłuchania w audycji dokumentalnej „Granica”:

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku