°C

75 lat muzeum w Gorzowie

fot:E.Kobelak
 

75 lat temu, w sobotę 8 września, uroczyście otwarto w Gorzowie Muzeum Ziemi Lubuskiej. Placówka mieściła się w nieistniejącej już willi przy ulicy Warszawskiej, w miejscu gdzie po latach powstało kino Kopernik.

 Pierwszą kierowniczką muzeum była Walentyna Pokornowa. Mówi dyrektor muzeum Ewa Pawlak:

Momentem przełomowym dla muzeum była z pewnością decyzja o powstaniu muzealnych filii – mówi wicedyrektor muzeum Grażyna Tyranowska:

Archeolog Stanisław Sinkowski pracuje w gorzowskim muzeum od 45 lat. – Jeśli chodzi o odkrycia archeologiczne to mamy obecnie jeden z najbardziej owocnych okresów w historii naszego muzeum – mówi archeolog. Jest to związane z obecnością pracowników gorzowskiego muzeum na terenie największych miejskich inwestycji w tym na przebudowanej ulicy Sikorskiego, gdzie właściwie każde wbicie łopaty oznaczało spotkanie z historią miasta:

Placówka przez cały czas rozwija się i urozmaica ofertę. Marzeniem pracowników muzeum jest obecnie odrestaurowanie muzealnego ogrodu. W ubiegłym roku udało się pozyskać środki na wykonanie pełnej dokumentacji ogrodu. Wówczas też okazało się, że taki ogród, jak ten przy gorzowskim muzeum, to zjawisko unikalne w całej Europie. Na realizację prac placówka potrzebuje 8,5 miliona złotych. Rozpoczęły się poszukiwania środków.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku