°C

Prezydent Andrzej Duda przedstawił możliwe zagadnienia w referendum konstytucyjnym

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Żarach, 31 stycznia 2018r., fot. archiwum Radia Zachód
 

Kwestia roli prawa międzynarodowego, ochrony rodziny czy podziału państwa na województwa i powiaty - prezydent Andrzej Duda przestawił przedpołudniem zagadnienia, które mogły by się znaleźć w referendum konstytucyjnym w listopadzie. Prezydent otworzył na Stadionie Narodowym w Warszawie kongres ,,Wspólnie o Konstytucji na Narodowym”. Ma to być podsumowanie dotychczasowej kampanii prowadzonej przez Andrzeja Dudę przed referendum konsultacyjnym w sprawie zmian w ustawie zasadniczej.

Według Andrzeja Dudy jedno z pytań w referendum mogłoby dotyczyć uzupełnienia zapisu w konstytucji, który mówi o respektowaniu zobowiązań międzynarodowych „[Chociażby] potwierdzenie nadrzędności konstytucji w złożonym systemie prawa. Na przykład przez nadanie artykułowi 9. brzmienia: 'Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego i europejskiego zgodnego z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej' – powiedział prezydent.

Andrzej Duda zaproponował też, by w konstytucji znalazł się zapis o możliwości organizowania referendów zatwierdzających najważniejsze ustawy: na przykład w sprawie zmiany waluty, systemu rent i emerytur, oświaty, publicznego szkolnictwa wyższego czy systemu ochrony zdrowia.

Kolejne zagadnienia, które mogą się znaleźć w referendum, to stworzenie zapisu o podziale administracyjnym na województwa i powiaty, zobowiązanie państwa do szczególnej opieki nad niepełnosprawnymi czy ochrony rolnictwa i wsi, czy zmiana zapisu o szczególnym znaczeniu rodziny – w tym uzupełnienie roli ojcostwa w rodzinie.

Pytania te nie są ostateczne – na ich kształt ma wpłynąć między innymi dzisiejszy kongres. Konsultacje w sprawie referendum rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku. Podczas mówił wtedy, że chciałby, by referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się w dniach 10-11 listopada.


- KAMPANIA SPOŁECZNA -

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku