°C

Pożytki… z lektur

fot.Pixabay

Notatnik konserwatysty… nowoczesnego 16. 08.20

Poświąteczne refleksje są dziś do bólu przewidywalne, tak samo jak towarzyszące wczorajszemu Świętu prowokacje i incydenty, ale też poprzedzające ów dzień „wydarzenia”. Jedynki Onetu, Newsweeka czy GW powinny jedynie przyspieszyć prace legislacyjne nad uporządkowaniem rynku medialnego w/g standardów demokratycznego państwa prawa (sic!).

Natomiast „występy” szczecińskich samorządowców i aktywność medialna towarzysza Rosatiego (TW SB, rada nadzorcza FOZZ, w PZPR od 1966) podobnie jak niejakiej Jachiry (” na głupotę nie ma rady”) łacno dają się zakwalifikować do modnej dziś kategorii „wysokiej ceny wolności i demokracji” lub też codziennej porcji prowokacyjnych idiotyzmów razem z tęczą wokół  krzyża na Giewoncie. I nawet jeśli równie głośny, co absurdalny apel 200. „badaczy” (czyli naukowców?) z „całego świata” o „natychmiastowe” wypuszczenie z aresztu Michała Sz. (zwanego tam Małgorzatą) czyli pospolitego chuligana, to asumpt do globalnego myślenia o naukowcach (są tam też Środa i Obirek) np. w duchu porównawczym (wszak triada, informacja – wiedza – mądrość, nie straciła aktualności). Nasi nie są więc w tym swoistym zacietrzewieniu gorsi (głupsi?), choć przecież bardziej drażniący. Zatem: Nihil novi sub sole?

 Dlatego właśnie błogosławię fakt, że służbowo (?) mam okazję czytać i prezentować słuchaczom na naszej antenie („Niedziela z kulturą” 12.45) lektury ważne i interesujące nadzwyczaj. Ostatnio dzięki pomysłowi mego przyjaciela Janka Grzegorczyka, wziętego pisarza, ale też redaktora (dziękuję!) otrzymałem swoistą trylogię autorstwa amerykańskiego filozofa Nassima Nicolasa Taleba wydaną przez poznańską oficynę Zysk i ska (brawo!). A tam kolejno o „ukrytych symetriach w codziennym życiu („Na własne ryzyko”), ” jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem” („Czarny łabędź”) oraz „jak żyć w świecie, którego nie rozumiemy” „Antykruchość”). Mówiąc najkrócej – intelektualna uczta i rewelacja! I jakby tego było mało z tego samego wydawnictwa dostałem również bestselerowe „Szaleństwo tłumów” Douglasa Murraya. Słowem wbrew pozorom, choć pospolitość (nie rzeczywistość, jak chcą niektórzy) skrzeczy, to jest co  czytać i nad czym się zastanawiać. Tym bardziej, że na biurku czekają jeszcze … „Otoczeni przez idiotów” Thomasa Eriksona. Bez aluzji.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku