°C

Mamy nominacje w prestiżowym festiwalu

graf: Stowarzyszenie "Scena Kultury"
 

Aż cztery nominacje dla dziennikarzy Radia Zachód w tegorocznej edycji festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". W festiwalowym konkursie radiowym o nagrodę główną powalczy 12 audycji.

Komisja selekcyjna wskazała do udziału w przeglądzie festiwalowym reportaż Cezarego Galka „Kurierzy„. To opowieść o młodych działaczach Solidarności, którzy przy okazji górskich wędrówek szmuglowali zakazaną literaturę z Polski do Czechosłowacji pomagając w ten sposób ciemiężonym przez władze komunistyczne tamtejszym katolikom w wytrwaniu w wierze. 

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną także trzy dokumenty Kamila Hypkiego przygotowane z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. „Piekielna Ziemia” opowiada o dramatycznych wspomnieniach z Ravensbrück. W nagraniach do audycji wzięła udział m.in. kpt. Joanna Kiąca-Fryczkowska, w czasie Powstania Warszawskiego łączniczka AK, później więźniarka Ravensbrück i Bergen Belsen. Nagrania do audycji odbyły się podczas wizyty na terenie byłego hitlerowskiego obozu śmierci. „Sześciu z Żagania” to z kolei historia polskich lotników, którzy brali udział w słynnej „Wielkiej ucieczce” z niemieckiego Stalagu Luft 3 w Żaganiu w marcu 1944 roku. Wszyscy zostali złapani i rozstrzelani na osobisty rozkaz Hitlera. Natomiast „Zbąszyń 1938” opowiada o kilku tysiącach Żydów z polskimi paszportami, którzy w październiku 1938 roku zostali deportowani z III Rzeszy w ramach „Polenaktion”. Trafili do polskiego Zbąszynia.

Organizowany w Gdyni Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to przegląd filmów dokumentalnych i fabularnych oraz audycji radiowych poświęconych najnowszej historii Polski. Towarzyszą im dyskusje świadków historii i publicystów, koncerty, widowiska muzyczne, warsztaty teatralne oraz prezentacje nowości wydawniczych.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku