°C

Prezydent o żołnierzach 1920: Polskę mamy dzięki nim

Prezydent, przedstawiciele rządu i parlamentu podczas apelu pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
 

To są groby zwycięzców; dzięki nim mamy wolne państwo – powiedział prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w apelu pamięci pod Pomnikiem Poległych 1920 r. Podkreślił też znaczenie walki żołnierzy II wojny światowej na wszystkich frontach.

W uroczystościach wzięli udział także premier, minister obrony, najwyżsi dowódcy wojska, przedstawiciele instytucji rządowych i warszawskiego samorządu.

„Polegli za wolną Polskę, za ojczyznę; polegli broniąc tego, co było dla nich ważne, o czym marzyli i o co wcześniej często walczyli – powiedział prezydent, przypominając, że Polska powróciła na mapę Europy i świata dwa lata wcześniej po latach „niebytu, zaborów, niewoli”.

„Oni wiedzieli, co znaczy urodzić się w niewoli, kiedy nie ma twojego kraju; dlatego wtedy, także na wezwanie Wincentego Witosa, udało się zebrać milionową armię” – powiedział prezydent, podkreślając, że wielu ochotników służyło wcześniej w armiach państw zaborczych i w polskich legionach.

„Potem wszyscy razem, jako Wojsko Polskie stanęli broniąc ojczyzny przed bolszewicką nawałą, i obronili ją. To są groby zwycięzców” – powiedział. Podkreślił, że na wojskowych Powązkach spoczywają także żołnierze polegli w 1939 r., powstańcy warszawscy, żołnierze powojennego zbrojnego podziemia, członkowie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i ci, „którzy szli ze wschodu po to, żeby Polska była wolna”.

Zaznaczył, że w momencie, gdy żołnierze i powstańcy ginęli, trudno było powiedzieć, że była to śmierć w zwycięskiej walce, ale „z dzisiejszej perspektywy jesteśmy na cmentarzu zwycięzców, dlatego, że wolna Polska, która jest dzisiaj, powstała z ich krwi, z poświęcenia, z cierpienia, szaleńczej odwagi, która przybliżała wolna Polskę”. „Spotykamy się, by oddać im hołd, bo tę Polskę naszą, w której dziś jesteśmy, w której możemy im spokojnie hołd oddawać, mamy dzięki nim” – powiedział.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku