°C

Otwarto Muzeum Józefa Piłsudskiego

Prezydent RP Andrzej Duda składa kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego podczas uroczystego otwarcia nowego budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Fot. PAP
 

Józef Piłsudski miał największy udział w zwycięstwie w wojnie z bolszewikami w 1920 r.; on uformował i umocnił granice II Rzeczpospolitej - mówił w piątek, w przededniu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Po niespełna 4 latach od wmurowania kamienia węgielnego w piątek w Sulejówku koło Warszawy odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego. W ceremonii uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Supeł, przedstawiciele Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, samorządowcy.

Uroczystość rozpoczął przejazd kawalerii konnej pod dowództwem rotmistrza Adama Sujeckiego. Przejazdowi towarzyszyła pieśń I Brygady Legionów Polskich grana na harmonijce ustnej przez Bartłomieja Łęczyckiego; następnie odegrano hymn państwowy.

Prezydent ocenił, że marszałek Józef Piłsudski był jednym z największych Polaków w historii i największym Polakiem, obok papieża Jana Pawła II, w XX wieku. Przypomniał, że to Piłsudski jest twórcą legionów, polskiego wojska i to on zwyciężył w 1920 r. w wojnie z bolszewikami.

Muzeum zostało otwarte 14 sierpnia, w przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Regularną, biletowaną działalność instytucja rozpocznie 11 listopada. 15 i 16 sierpnia zorganizowane zostaną dni otwarte, podczas których zwiedzający będą mogli bezpłatnie zobaczyć wystawę stałą Muzeum i dworek Milusin. Wizyta będzie możliwa jedynie po uprzedniej rejestracji, prowadzonej na stronie muzeumpilsudski.pl.

Placówka została w całości sfinansowana z programu rządowego oraz ze środków MKiDN. 

Otwarto Muzeum Józefa Piłsudskiego Radio Zachód

Dworek „Milusin” podczas uroczystego otwarcia nowego budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Nowy budynek powstał w sąsiedztwie zabytkowego dworku „Milusin”, który przez trzy lata, od wycofania się Józefa Piłsudskiego z życia politycznego w 1923 roku, był dla niego domem rodzinnym, miejscem pracy i spotkań z najbliższymi współpracownikami.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku