°C

Muzyka w Raju 2020

Muzyka w Raju
 

W roku 2020 międzynarodowy festiwal muzyki dawnej „Muzyka w Raju” nie odbędzie się i… jednak się odbędzie. Z powodów, które wszyscy znamy, koncerty w swojej tradycyjnej formie nie mogą się odbyć, ale nie oznacza to, że nie posłuchamy muzyki wykonywanej w lubuskim Paradyżu.

Link do dzisiejszego streamingu – aktywny od godziny 20:00:

Zaplanowana na ten rok XVIII edycja festiwalu „Muzyka w Raju” została przełożona na rok 2021. Jednak twórcy tego niezwykłego wydarzenia muzycznego odbywającego się od roku 2003 w pocysterskim klasztorze w Gościkowie-Paradyżu, a od ubiegłego lata także w innych miejscowościach Ziemi Lubuskiej, postanowili zaproponować słuchaczom powrót do koncertów, które miały miejsce na festiwalu w ostatnich latach.
Od pewnego czasu festiwal jest niemal w całości dokumentowany w wielokamerowym zapisie video. Tylko niewielkie fragmenty bardzo bogatego festiwalowego archiwum zostały dotąd udostępnione widzom i słuchaczom. Pandemia spowodowała, że sięgnięcie po koncerty, które nie zostały do tej pory opracowane okazał się z jednej strony, koniecznością, ale z drugiej, znakomitą okazją, by ponownie posłuchać i obejrzeć znakomite koncerty, których bezpośrednimi świadkami były jedynie osoby obecne w Paradyżu.
Spośród blisko 150 koncertów, które zostały nagrane, organizatorzy festiwalu wybrali około 20, które zostały po raz pierwszy od czasu rejestracji zmontowane i przygotowane do publicznej prezentacji. Dominują wśród nich programy barokowe, ale nie brak też muzyki renesansowej, średniowiecznej i wczesno-klasycznej. Wszystkie filmy w tej postaci, w jakiej zostaną wyemitowane, nie były nigdy wcześniej prezentowane.
Każdego dnia między 7 a 23 sierpnia, filmy będą premierowo i jednorazowo emitowane w Internecie na festiwalowym kanale Youtube. Szczegółowy plan emisji znajdzie się na stronie internetowej festiwalu: www.muzykawraju.pl. i poniżej.
To jednak nie wszystko, ponieważ wspólnie z wieloma partnerami na terenie Ziemi Lubuskiej, a także w wybranych miejscowościach Wielkopolski i Dolnego Śląska, odbędą projekcje festiwalowych filmów z udziałem publiczności. Można powiedzieć, że pomimo niesprzyjających okoliczności, zasięg festiwalu będzie większy niż kiedykolwiek wcześniej.

PROGRAM:

7 sierpnia (piątek)

Streaming
Godz. 20:00
Program: Kore, Teo, Aira Z gambą na podbój

Projekcja 1
Miejscowość: Żagań
Miejsce projekcji: Pałac
Partner: Żagański Pałac Kultury
Godzina: 18:00
Program: Teo, Aria, Kore, Z gamba na podbój

Projekcja 2
Miejscowość: Gubin
Miejsce projekcji: Sala GDK
Partner: Gubiński Dom Kultury
Godzina: 18:00
Program: Aira, Teo Kore Z gambą na podbój

Projekcja 3
Miejscowość: Iłowa Żagańska
Miejsce projekcji: Biblioteka Kultury
Partner: Biblioteka Kultury
Godzina: 18:00
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 4
Miejscowość: Międzyrzecz
Miejsce projekcji:
Partner: MOK Międzyrzecz
Godzina: 19:00
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 5
Miejscowość: Głogów
Miejsce projekcji: Muzeum Archeologiczno-Historyczne
Partner: Muzeum Archeologiczno-Historyczne
Godzina: 19:00
Program: Aira, Kore Pasakalie

Projekcja 6
Miejscowość: Dzierżoniów
Miejsce projekcji: Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
Partner: Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
Godzina: 19:00
Program: Aira, Kore Pasakalie

Projekcja 7
Miejscowość: Słubice
Miejsce projekcji: Słubicki Miejski Ośrodek Kultury
Partner: Słubicki Miejski Ośrodek Kultury
Godzina: 19:00
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 8
Miejscowość: Żagań
Miejsce projekcji: Pałac
Partner: Żagański Pałac Kultury
Godzina: 19:30
Program: Brouillamini Fletowa podróż

Projekcja 9
Miejscowość: Zabór
Miejsce projekcji: Lubuskie Centrum Winiarstwa (LCW)
Godzina: 19.00 rozpoczęcie prezentacji winiarskiej, godzina 20.00 rozpoczęcie koncertu
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 10
Miejscowość: Głogów
Miejsce projekcji:
Partner: Muzeum Archeologiczno-Historyczne
Godzina: 20:30
Program:Brouillamini, Fletowa podróż

Projekcja 11
Miejscowość: Kościan
Miejsce projekcji: Kościański Ośrodek Kultury
Godzina: 21:00
Program:Barokowe oswajanie kozła

8 sierpnia (sobota)

Streaming
Godz. 20:00
Program: Brouillamini Muzyka angielska

Projekcja 1
Miejscowość: Międzyrzecz
Miejsce projekcji: MOK
Partner: MOK Międzyrzecz
Godzina: 16:00
Program: Aira, Kore Pasakalie

Projekcja 2
Miejscowość: Żagań
Miejsce projekcji: Pałac
Partner: Żagański Pałac Kultury
Godzina: 18:00
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 3
Miejscowość: Żagań
Miejsce projekcji: Pałac
Partner: Żagański Pałac Kultury
Godzina: 19:30
Program: Aira, Kore Pasakalie

Projekcja 4
Miejscowość: Pszczew
Miejsce projekcji: Kościół pw. św. Marii Magdaleny
Godzina:
Program: Barokowe oswajanie kozła

Projekcja 5
Miejscowość: Zabór
Miejsce projekcji: Lubuskie Centrum Winiarstwa (LCW)
Partner: Lubuskie Centrum Winiarstwa (LCW)
Godzina: 19.00 rozpoczęcie prezentacji winiarskiej, godzina 20.00 rozpoczęcie koncertu
Program: Aira, Kore Pasakalie

Projekcja 6
Miejscowość: Oborniki Wielkopolskie
Miejsce projekcji: Obornicki Ośrodek Kultury
Partner: Obornicki Ośrodek Kultury
Godzina: 21:00
Program: Teo, Kore z gambą na podbój

9 sierpnia (niedziela)

Streaming
Godz. 20:00
Program: Yukie, Jesenka, Kore M.Sobieska w Rzymie

Projekcja 1
Miejscowość: Ochla
Miejsce projekcji: Muzeum Etnograficzne w Ochli, w Oborze z Chotkowa przy Niedzieli na Kamiennej
Partner: Muzeum Etnograficzne w Ochli
Godzina: 12:00
Program: Aira, Kore Pasakalie

Projekcja 2
Miejscowość: Zbąszyń
Miejsce projekcji: Zbąszyńskie Centrum Kultury
Partner: Zbąszyńskie Centrum Kultury
Godzina: 18:00
Program: Teo, Aira, Kore Z gambą na podbój

Projekcja 3
Miejscowość: Przytoczna
Miejsce projekcji: GOK
Godzina: 18:15
Program: Kore, Oswajanie kozła

Projekcja 4
Miejscowość: Zabór
Miejsce projekcji: Lubuskie Centrum Winiarstwa (LCW)
Godzina: 19.00 rozpoczęcie prezentacji winiarskiej, godzina 20.00 rozpoczęcie koncertu
Program: Brouillamini, Angielska muzyka

Projekcja 5
Miejscowość: Żagań
Miejsce projekcji: Kościół pw. Nawiedzenia NMP
Partner: Parafia pw. Nawiedzenia NMP
Godzina: 20:30
Program: La Morra, Piotr z Grudziąca

10 sierpnia (poniedziałek)

Streaming
Godz. 20:00
Program: Teo, Andrea Przekształcenia

Projekcja 1
Miejscowość: Letnica
Miejsce projekcji: Zbór w Letnicy
Partner: Gmina Świdnica
Godzina: 18:00
Program: Aira, Kore Pasakalie

Projekcja 2
Miejscowość: Stary Kisielin
Miejsce projekcji: Zielonogórski Ośrodek Kultury (ZOK)
Partner: ZOK Stary Kisielin
Godzina: 19:00
Program: Aira, Kore Pasakalie

Projekcja 3
Miejscowość: Słubice
Miejsce projekcji: Słubicki Miejski Ośrodek Kultury
Partner: Słubicki Miejski Ośrodek Kultury
Godzina: 19:00
Program: Teo, Kore Graun

Projekcja 4
Miejscowość: Letnica
Miejsce projekcji: Zbór w Letnicy
Partner: Gmina Świdnica
Godzina: 19:30
Program: Teo, Andrea Bach

11 sierpnia (wtorek)

Streaming
Godz. 20:00
Program: Marianna solo

Projekcja 1
Miejscowość: Letnica
Miejsce projekcji: Zbór w Letnicy
Partner: Gmina Świdnica
Godzina: 18:00
Program: Brouillamini, Angielska muzyka

Projekcja 2
Miejscowość: Stary Kisielin
Miejsce projekcji: Zielonogórski Ośrodek Kultury (ZOK)
Partner: ZOK Stary Kisielin
Godzina: 19:00
Program: Brouillamini, Angielska muzyka

Projekcja 3
Miejscowość: Zielona Góra
Miejsce projekcji: Piekarnia Cichej Kobiety
Partner: Piekarnia Cichej Kobiety
Godzina: 19:00
Program: Brouillamini podróż po XVII wiecznej Europie

Projekcja 4
Miejscowość: Jasień
Miejsce projekcji: Sala MGOK
Partner: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Jasieniu
Godzina: 18:00
Program: Aira, Kore Pasakalie

Projekcja 5
Miejsce projekcji: Zbór w Letnicy
Partner: Gmina Świdnica
Miejsce projekcji:
Godzina: 19:30
Program: Aira, Marianna, Kompozytorka

12 sierpnia (środa)

Streaming
Godz. 20:00
Program: Les Polysolistes, Charpentier

Projekcja 1
Miejscowość: Zbąszyń
Miejsce projekcji: Zbąszyńskie Centrum Kultury
Partner: Zbąszyńskie Centrum Kultury
Godzina: 18:00
Program: Brouillamini Fletowa podróż

Projekcja 2
Miejscowość:Filharmonia Gorzowska
Miejsce projekcji:
Godzina: 18:00
Program: Teo, Aira, Kore

Projekcja 3
Miejscowość: Zielona Góra
Miejsce projekcji: Piekarnia Cichej Kobiety
Partner: Piekarnia Cichej Kobiety
Godzina: 19:00
Program: Aira, Kore , Pasakalie

Projekcja 4
Miejscowość: Żary
Miejsce projekcji: Sala Widowiskowa LUNA
Partner: Żarski Dom Kultury
Godzina: 19:00
Program: Mozart, Eybler, Kore

Projekcja 5
Miejscowość: Dzierżoniów
Miejsce projekcji: Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
Partner: Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
Godzina: 19:00
Program: Teo, Aira, Kore Z gambą na podbój

Projekcja 6
Miejscowość: Krosno Odrzańskie
Miejsce projekcji:
Partner: CAK Zamek
Godzina: 19:30
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 7
Miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Miejsce projekcji: Filharmonia Gorzowska
Godzina: 20:00
Program: Aira , Marianna

13 sierpnia (czwartek)

Streaming
Godz. 20:00
Program: Aira, Marianna Kompozytorka

Projekcja 1
Miejscowość: Jasień
Miejsce projekcji: Sala MGOK
Partner: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Jasieniu
Godzina: 18:00
Program: Teo, Aira, Kore Z gambą na podbój

Projekcja 2
Miejscowość: Grodzisk Wielkopolski
Miejsce projekcji: Centrum Kultury „Rondo”
Partner: Centrum Kultury „Rondo”
Godzina: 18:00
Program: Kore, Oswajanie kozła

Projekcja 3
Miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Miejsce projekcji: Filharmonia Gorzowska
Godzina: 18:00
Program: Kore, Mozart

Projekcja 4
Miejscowość: Żary
Miejsce projekcji: Sala Widowiskowa LUNA
Partner: Żarski Dom Kultury
Godzina: 19:00
Program: Aira, Kore, Pasakalie

Projekcja 5
Miejscowość: Dzierżoniów
Miejsce projekcji: Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
Partner: Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
Godzina: 19:00
Program: Kore, Mozart, Eybler

Projekcja 6
Miejscowość: Zielona Góra
Miejsce projekcji: Galeria BWA
Partner: BWA Zielona Góra
Godzina: 19:00
Program: Ch.Deslignes L’Exote

Projekcja 7
Miejscowość: Szamotuły
Miejsce projekcji:
Partner: Szamotulski Ośrodek Kultury
Godzina: 18:00
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 8
Miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Miejsce projekcji: Filharmonia Gorzowska
Godzina: 20:00
Program: Jesenka, Marcus

14 sierpnia (piątek)

Streaming
Godz. 20:00
Program: Brouillamini Podróż po XVII w. Europie

Projekcja 1
Miejscowość: Gubin
Miejsce projekcji: Sala GDK
Partner: Gubiński Dom Kultury
Godzina: 18:00
Program: Aira, Kore, Pasakalie

Projekcja 2
Miejscowość: Żary
Miejsce projekcji: Sala Widowiskowa LUNA
Partner: Żarski Dom Kultury
Godzina: 19:00
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 3
Miejscowość: Zielona Góra
Miejsce projekcji: Galeria BWA
Partner: BWA Zielona Góra
Godzina: 19:00
Program: Brouillamini Muzyka angielska

15 sierpnia (sobota)

Streaming
Godz. 20:00
Program: La Morra Piotr z Grudziądza

Projekcja 1
Miejscowość: Gaiki/Jerzmanowa
Miejsce projekcji: Sala wiejska w Gaikach
Partner: Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej
Godzina: 20:00
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 2
Miejscowość: Małomice
Miejsce projekcji: Scena plenerowa przy Zalewie
Partner: Małomicki Ośrodek Kultury
Godzina: 20:00
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 3
Miejscowość: Oborniki
Miejsce projekcji: Obornicki Ośrodek Kultury
Partner: Obornicki Ośrodek Kultury
Godzina: 21:00
Program: Kore, Aira, Pasakalie

16 sierpnia (niedziela)

Streaming
Godz. 20:00
Program: Kore, Aria Pasakalie

Projekcja 1
Miejscowość: Zbąszyń
Miejsce projekcji: Zbąszyńskie Centrum Kultury
Partner: Zbąszyńskie Centrum Kultury
Godzina: 18:00
Program: Aira, Kore Pasakalie

Projekcja 2
Miejscowość: Przytoczna
Miejsce projekcji: GOK
Godzina: 18:15
Program: Aira, Kore Pasakalie

17 sierpnia (poniedziałek)

Streaming
Godz. 20:00
Program: Les Polysolistes, Skargi i płacze

Projekcja 1
Miejscowość: Szprotawa
Miejsce projekcji: Szprotawski Dom Kultury
Partner: Szprotawski Dom Kultury
Godzina: 18:00
Program: Aira, Kore Pasakalie

Projekcja 2
Miejscowość: Stary Kisielin
Miejsce projekcji: ZOK
Partner: ZOK Stary Kisielin
Godzina: 19:00
Program: Jesenka i Marcus

18 sierpnia (wtorek)

Streaming
Godz. 20:00
Program: Ground Floor i śpiewacy, Gdy nowe mówi staremu etc.

Projekcja 1
Miejscowość: Jasień
Miejsce projekcji: Sala MGOK
Partner: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Jasieniu
Godzina: 18:00
Program: Kore, Oswajanie kozła

Projekcja 2
Miejscowość: Szprotawa
Miejsce projekcji: Szprotawski Dom Kultury
Partner: Szprotawski Dom Kultury
Godzina: 18:00
Program: Teo, Aira Z gambą na podbój

Projekcja 3
Miejscowość: Zielona Góra
Miejsce projekcji: Piekarnia Cichej Kobiety
Partner: Piekarnia Cichej Kobiety
Godzina: 19:00
Program: Kore, Mozart, Eybler

19 sierpnia (środa)

Streaming
Godz. 20:00
Program: Kore, Mozart

Projekcja 1
Miejscowość: Zbąszyń
Miejsce projekcji: Zbąszyńskie Centrum Kultury
Partner: Zbąszyńskie Centrum Kultury
Godzina: 18:00
Program: Kore, Mozart, Eybler

Projekcja 2
Miejscowość: Szprotawa
Miejsce projekcji: Szprotawski Dom Kultury
Partner: Szprotawski Dom Kultury
Godzina: 18:00
Program: Kore Mozart Eybler

Projekcja 3
Miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Miejsce projekcji: Filharmonia Gorzowska
Godzina: 18:00
Program: Aira, Kore Pasakalie

Projekcja 4
Miejscowość: Zielona Góra
Miejsce projekcji: Piekarnia Cichej Kobiety
Partner: Piekarnia Cichej Kobiety
Godzina: 19:00
Program: Teo, Aira, Kore Z gambą na podbój

Projekcja 5
Miejscowość: Krosno Odrzańskie
Miejsce projekcji: CAK Zamek
Partner: CAK Zamek
Godzina: 19:30
Program:La Morra

Projekcja 6
Miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Miejsce projekcji: Filharmonia Gorzowska
Godzina: 20:00
Program: Teo, Andrea, Bach

Projekcja 7
Miejscowość: Krosno Odrzańskie
Miejsce projekcji: CAK Zamek
Partner: CAK Zamek
Godzina: 20:45
Program:Deslignes

20 sierpnia (czwartek)

Streaming
Godz. 20:00
Program: Jesenka Marcus Obligato

Projekcja 1
Miejscowość: Gubin
Miejsce projekcji: Sala GDK
Partner: Gubiński Dom Kultury
Godzina: 18:00
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 2
Miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Miejsce projekcji: Filharmonia Gorzowska
Godzina: 18:00
Program: Oswajanie kozła

Projekcja 3
Miejscowość: Szprotawa
Miejsce projekcji: Szprotawski Dom Kultury
Partner: Szprotawski Dom Kultury
Godzina: 18:00
Program: Teo, Andrea

Projekcja 4
Miejscowość: Grodzisk Wielkopolski
Miejsce projekcji: Centrum Kultury „Rondo”
Partner: Centrum Kultury „Rondo”
Godzina: 18:00
Program: Kore, Mozart, Eybler

Projekcja 5
Miejscowość: Sulechów
Miejsce projekcji:
Godzina: 19:00
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 6
Miejscowość: Dzierżoniów
Miejsce projekcji: Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
Partner: Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
Godzina: 19:00
Program: Brouillamini Fletowa podróż

Projekcja 7
Miejscowość: Szamotuły
Miejsce projekcji: Kino Halszka
Partner: Szamotulski Ośrodek Kultury
Godzina: 18:00
Program: Aira, Kore Pasakalie

Projekcja 8
Miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Miejsce projekcji: Filharmonia Gorzowska
Godzina: 20:00
Program: Deslignes

21 sierpnia (piątek)

Streaming
Godz. 20:00
Program:Kore, Yukie, Teatr muzyczny XVIII w Londynie

Projekcja 1
Miejscowość: Iłowa Żagańska
Miejsce projekcji:Biblioteka Kultury
Partner: Biblioteka Kultury
Godzina: 18:00
Program: Aira, Kore Pasakalie

Projekcja 2
Miejscowość: Szprotawa
Miejsce projekcji: Szprotawski Dom Kultury
Partner: Szprotawski Dom Kultury
Godzina: 18:00
Program: Aira, Marianna Kompozytorka

Projekcja 3
Miejscowość: Dzierżoniów
Miejsce projekcji: Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
Partner: Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
Godzina: 19:00
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 4
Miejscowość: Głogów
Miejsce projekcji: CAK Zamek
Godzina: 19:00
Program: La Morra Piotr z Grudziądza

Projekcja 5
Miejscowość: Brzeźnica
Miejsce projekcji: Kościół pw. św. Marii Magdaleny
Godzina: 20:00
Program:Kore Oswajanie kozła

Projekcja 6
Miejscowość: Głogów
Miejsce projekcji: CAK Zamek
Godzina: 20:30
Program: Deslignes

22 sierpnia (sobota)

Streaming
Godz. 20:00
Program:Christoph Deslignes

Projekcja 1
Miejscowość: Szprotawa
Miejsce projekcji: Szprotawski Dom Kultury
Partner: Szprotawski Dom Kultury
Godzina: 18:00
Program: Brouillamini, Podróż po XVII wiecznej Europie

Projekcja 2
Miejscowość: Poznań
Miejsce projekcji: Brama Poznania
Godzina: 20:00
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 3
Miejscowość: Żagań
Miejsce projekcji: Kościół pw. Nawiedzenia NMP
Partner: Parafia pw. Nawiedzenia NMP
Godzina: 20:30
Program: Les Polysolistes

Projekcja 4
Miejscowość: Oborniki Wielkopolskie
Miejsce projekcji: Obornicki Ośrodek Kultury
Partner: Obornicki Ośrodek Kultury
Godzina: 21:00
Program: Kore Oswajanie kozła

23 sierpnia (niedziela)

Streaming
Godz. 20:00
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 1
Miejscowość: Ochla
Miejsce projekcji: Muzeum Etnograficzne w Ochli
Partner: Muzeum Etnograficzne w Ochli
Godzina: 12.30
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 2
Miejscowość: Międzyrzecz
Miejsce projekcji: MOK
Partner: MOK Międzyrzecz
Godzina: 16:00
Program: Teo, Aira, Kore Z gambą na podbój

Projekcja 3
Miejscowość: Zbąszyń
Miejsce projekcji: Zbąszyńskie Centrum Kultury
Partner: Zbąszyńskie Centrum Kultury
Godzina: 18:00
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 4
Miejscowość: Szprotawa
Miejsce projekcji: Szprotawski Dom Kultury
Partner: Szprotawski Dom Kultury
Godzina: 18:00
Program: Kore Oswajanie kozła

Projekcja 5
Miejscowość: Świdnica
Miejsce projekcji: Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza
Partner: Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza
Godzina: 19:30
Program: Brouillamini Muzyka angielska

Projekcja 6
Miejscowość: Poznań
Miejsce projekcji: Brama Poznania
Godzina: 20:00
Program: Deslignes

Projekcja 7
Miejscowość: Świdnica
Miejsce projekcji: Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza
Partner: Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza
Godzina: 21:00
Program: Deslignes

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.



Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku