°C

ASF w Brodach i Nietkowie!

fot. M. Czechowska
 

Na terenie powiatu zielonogórskiego wykryto dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń. Zarażone ASF zwierzęta hodowane były w dwóch niewielkich gospodarstwach w Nietkowie w gminie Czerwieńsk i w Brodach w gminie Sulechów.

Krzysztof Romankiewicz, starosta zielonogórski, podkreśla jednak, że sytuacja została szybko opanowana, a chore świnie zlikwidowane:

Natalia Wojniusz, powiatowy lekarz weterynarii w Zielonej Górze, mówi, że sytuacja była bardzo poważna, ponieważ choroba rozwijała się w obu gospodarstwach bardzo szybko. Na szczęście, jak zaznacza, dzięki dobrej współpracy z właścicielami świń, udało się uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się wirusa:

Walkę z ASF w Nietkowie obserwują z uwagą władze gminy Czerwieńsk. Burmistrz Piotr Iwanus podkreśla, że na okolicznych polach znajdowane są ostatnio padłe dziki, które mogły roznosić chorobę:

Sytuacji związanej z wykryciem afrykańskiego pomoru świń w Brodach przygląda się także Marcin Górny, zastępca burmistrza Sulechowa, który chwali służby weterynaryjne za szybką reakcję na ognisko ASF w jego gminie:

Dodajmy, że wokół wiosek, w których wykryto ogniska afrykańskiego pomoru świń, ustanowiono 10-kilometrową strefę zagrożenia ASF. Na jej obszarze służby weterynaryjne prowadzić będą teraz kontrole gospodarstw hodujących trzodę chlewną, tak aby wykluczyć ewentualne rozprzestrzenianie się zarazy.

 

 

 

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku