°C

Studenci UZ zbadali (nie)noszenie maseczek

Fot. Envato
 

Starsi częściej zakładają maseczki, niż młodsi, kobiety chętniej, niż mężczyźni - większość Polaków nosi je jednak niepoprawnie, odsłaniając nos lub trzymając maseczkę na brodzie. Takie są wyniki badań przeprowadzonych przez studentów IV roku Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Przyszli lekarze obserwowali Polaków w przestrzeni publicznej w 13 województwach całego kraju.

– Jak się okazało, większość osób ignorowała w tym czasie obowiązek noszenia maseczek lub nosiła je nieprawidłowo – mówi Oskar Pasek, jeden z autorów raportu:

Z badań przeprowadzonych przez zielonogórskich studentów wynika też, że noszenie maseczek nie ma raczej związku z liczbą zachorowań na koronawirusa w poszczególnych województwach.  Jak zaznacza Oskar Pasek, odsetek osób ignorujących obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej jest podobny w całym kraju – w przeciwieństwie do statystyk dotyczących zakażeń i zgonów na COVID-19:

Obserwacje dotyczące noszenia maseczek w przestrzeni publicznej przeprowadzono w trakcie trzech majowych tygodni, czyli w szczycie epidemii koronawirusa. W raporcie opisano zachowania prawie 2400 osób. Prof. Maria Gańczak z Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego podkreśla, że to pierwsze tego typu badanie, jakie przeprowadzono w Europie Centralnej:

 

Raport zielonogórskich studentów dotyczący (nie)noszenia maseczek można przeczytać tutaj. Przedstawiciele Collegium Medicum UZ już planują powtórzenie tego badania w czasie ewentualnej drugiej fali koronawirusa w Polsce.

 

 

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku