°C

Wkrótce obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. „Polskie zwycięstwo dla wolności Europy”

 

„1920 - polskie zwycięstwo dla wolności Europy" – to hasło uroczystości i wielu działań Wojska Polskiego oraz MON z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej, określanej jako 18. decydującej bitwy w dziejach świata.

„Dla ówczesnej, odradzającej się po latach niewoli Polski był to moment szczególny. W godzinie wielkiej próby cały naród stanął do walki, by bronić z takim trudem wywalczonej niepodległości”

– mówi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który przypomniał o zbliżającej się setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz przedstawił plany resortu związane z obchodami rocznicy.

Minister zwrócił uwagę, że na początku lipca MON otrzymało pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. Muzeum ma być nowoczesną placówką, która w godny sposób ma upamiętniać bohaterów, żołnierzy i ochotników broniących Polski w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Błaszczak przedstawił plany wydarzeń, inicjatyw i projektów, które będą miały miejsce w ramach obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej, Święta Wojska Polskiego.

W planach jest organizacja defilady wojskowej na warszawskiej Wisłostradzie, której przeprowadzenie uzależnione będzie od sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

„Obok żołnierzy Wojska Polskiego i nowoczesnego uzbrojenia będziemy mogli zobaczyć m.in. czynną replikę pierwszego polskiego pojazdu pancernego zbudowanego na bazie Forda T przez inżyniera Tadeusza Tańskiego.

– mówi szef MON

W całej Polsce odbędą się patriotyczne pikniki wojskowe oraz capstrzyki, koncerty i wystawy. 15 sierpnia na cmentarzu w Ossowie odprawiona zostanie Msza święta z udziałem Episkopatu Polski. A dzień później 16 sierpnia zostanie odsłonięta i poświęcona Figura Matki Boskiej Zwycięskiej w Radzyminie.

Wkrótce obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. „Polskie zwycięstwo dla wolności Europy" Radio Zachód 15 sierpnia 2020

Jak poinformował szef MON planowane jest również:

 • wydanie szeregu publikacji, reprintów, monografii poświęconych wydarzeniom i bohaterom sprzed 100 lat. Między innymi angielski i polski reprint pt. „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata pod Warszawą 1920 r.”, autorstwa Edgara Vincenta Abernona; a także oryginalnie ilustrowany reprint pt. „Jak to było pod Warszawą” oraz wydanie reprintu pt. „Bój pod Ossowem i Leśniakowizną w dniu 14.VIII.1920”, Bolesława Waligóry;
   
 • wydanie bezpłatnej, okolicznościowej prasy – jednodniówka w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej;
   
 • w Warszawie będzie można zobaczyć wyjątkową kolekcję replik sztandarów bolszewickich zdobytych w 1920 roku przez Wojsko Polskie, która trafi do Muzeum w Ossowie;
   
 • w Muzeum Wojska Polskiego otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Czas chwały”. Z kolei wystawę pod hasłem „Do broni. Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach ulotnych” można już obejrzeć w internecie, pobrać pliki i samodzielnie wydrukować ze strony Centralnej Biblioteki Wojskowej;
   
 • przebiegająca trasa S-8 od Warszawy w kierunku Białegostoku otrzyma nazwę „Aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920”.

Ponadto Ministerstwo Obrony Narodowej inicjuje i wspiera także lokalne działania z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

W ramach konkursu Wdzięczni Bohaterom 1920 roku przyznano prawie półtora miliona złotych dotacji dla organizacji pozarządowych na działania patriotyczne i edukacyjne. W całej Polsce powstaną historyczne murale, które będą upamiętniać bohaterów Bitwy Warszawskiej.

Wydarzenia związane z obchodami setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej będziemy także relacjonować na antenie Polskiego Radia Zachód.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku