°C

Dziś dzień bez telefonu komórkowego. Prototyp komórki ważył… 40kg!

Fot. Envato
 

15 lipca jest dniem bez telefonu komórkowego. Pomysłodawcy tego nieformalnego święta zachęcają do wyłączenia aparatu przez całą dobę.

"Odzyskany" w ten sposób czas można wykorzystać na życie "w realu" - ponieważ telefon, a dokładniej smartfon, służy większości ludzi nie tylko do dzwonienia i sms-owania. Stał się nieodzownym łącznikiem z internetem i mediami społecznościowymi, grami, kalendarzem, i tym wszystkim co powoduje, że odczuwamy nieustanny niedosyt czasu.

Dzień bez telefonu komórkowego został wymyślony przez internautów, zauważających negatywny dla człowieka, wpływ życia toczącego się głównie w wirtualnym świecie. Problem zaniedbywania realnej części życia jest dostrzegany przez wielu użytkowników internetu.

Choć posiadacze często deklarują, że nie odłożą smartfonów na cały dzień, to jednak żywo dyskutują na ten temat. Posiadanie telefonu komórkowego daje niektórym poczucie niezależności i bezpieczeństwa, a dysponowanie nowoczesnym gadżetem podnosi status społeczny. Według badań Uniwersytetu Gdańskiego z 2019 roku, ponad 86 procent uczniów codziennie korzysta z urządzeń mobilnych, które są wyposażone w dostęp do internetu. Ponad połowa uczniów przyznaje, że z taką samą częstotliwością korzysta z telefonu komórkowego w dni nauki szkolnej i w weekendy.

Naukowcy zajmują się także wpływem promieniowania telefonów komórkowych na zdrowie ludzi. O ile eksperci nie są jednomyślni w tej kwestii, o tyle jednoznacznie stwierdzili, że używanie ich przez osobę prowadzącą samochód, negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Kilka miliardów komórek na świecie! W Polsce, ok. 51 milionów

Według różnych wyliczeń, na świecie jest kilka miliardów aktywnych telefonów komórkowych. Dane polskiego GUS, wskazują na blisko 51 milionów komórek zarejestrowanych w naszym kraju. To olbrzymi rynek odbiorców i producentów.

Historia telefonu komórkowego, czyli przenośnego aparatu telefonicznego, komunikującego się z siecią przy użyciu fal radiowych, liczy już ponad pół wieku. Sięga roku 1956, gdy szwedzka firma Ericsson wykonała pierwszy prototyp telefonu komórkowego.

Dziś dzień bez telefonu komórkowego. Prototyp komórki ważył... 40kg! Radio Zachód
⬆ System MTA, model z 1956 roku. Fot. Ericsson

Ważył 40 kilogramów, a kształtem przypominał walizkę. Urządzenie to kosztowało tyle, ile nowy samochód.

Przełomem stała się data 3 kwietnia 1973 roku, kiedy to w Nowym Jorku firma Motorola wprowadziła na rynek swój pierwszy telefon komórkowy. Aparat ważył 80 dekagramów i miał wymiary cegły.

Dwa lata później, we wrześniu 1975 roku opublikowano amerykańskie zgłoszenie patentowe firmy Motorola pod tytułem „Radio telephone system”, a w 1983 roku Federalna Komisja Łączności dopuściła na rynek model komórki.

Pierwszą wiadomość tekstową – SMS wysłano przez komórkę 3 grudnia 1992 roku. Obecnie większość telefonów komórkowych działa w systemach cyfrowych, w starych rozwiązaniach stosowano sieci analogowe.

Od technologii 1G do 5G

Dziś dzień bez telefonu komórkowego. Prototyp komórki ważył... 40kg! Radio Zachód


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku