°C

CBŚP zlikwidowało arsenał i fabrykę papierosów na południu Lubuskiego

 

Jak informuje Centralne Biuro Śledcze Policji, dzięki bardzo dobrej współpracy CBŚP, KAS i Słowackiej Służby Celnej zlikwidowano fabrykę papierosów, krajalnię tytoniu oraz skład komponentów służących do produkcji i magazyn nielegalnych wyrobów tytoniowych.

Zatrzymano 3 osoby, zabezpieczono m.in. ok. 800 tys. papierosów, ponad 4,5 tony tytoniu i krajanki tytoniowej oraz zlikwidowano nielegalny arsenał, w którym odkryto blisko 100 szt. pocisków artyleryjskich, granaty, a nawet marihuanę.

Akcja została przeprowadzona w województwie lubuskim i dolnośląskim. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Żaganiu.

Policjanci ustalili, że na terenie woj. lubuskiego w wynajmowanym obiekcie znajduje się nielegalna fabryka papierosów. W fabryce znajdowały się kompletnie zaskoczone 2 osoby, które zostały zatrzymane w trakcie produkcji.

Podczas przeszukania ujawniono i zabezpieczono gotowe papierosy oznaczone zastrzeżonym znakiem towarowym oraz krajankę tytoniową. Zabezpieczono także maszynę służącą do produkcji papierosów, która według wstępnych szacunków śledczych mogła wyprodukować 25 tys. sztuk na dobę.

Służby wkroczyły również do kolejnej nieruchomości, gdzie ukryty był magazyn z komponentami do produkcji papierosów. Znajdowało się tam ok. 8,5 mln filtrów papierosowych.

Podczas przeszukania posesji funkcjonariusze znaleźli blisko 100 sztuk pocisków artyleryjskich, granaty oraz marihuanę. Nielegalny skład amunicji został zneutralizowany przez funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterorystycznego Policji KWP w Gorzowie Wielkopolskim oraz Saperów z Jednostki Wojskowej w Głogowie.

Zatrzymano łącznie 3 osoby, w wieku od 38 do 57 lat. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że nielegalny proceder mógł trwać od początku 2020 roku, a papierosy mogły być rozprowadzane na terenie Unii Europejskiej.

Według wstępnych szacunków służb, uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia należnego podatku mogły wynieść ponad 4 miliony złotych.

Śledczy wyjaśniają wszelkie okoliczności sprawy. W Prokuraturze Rejonowej w Żaganiu zatrzymanym ogłoszono zarzuty m.in. dotyczące uchylania się od opodatkowania i nieujawnienia przedmiotów podlegających opodatkowaniu, nielegalnej produkcji wyrobów akcyzowych, jak również oznaczenia towaru zastrzeżonym znakiem towarowym. Sąd tymczasowo aresztował zatrzymane osoby.

REKLAMA

Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj przez Facebooka

Polub naszą stronę na Facebooku